Gerede Tüneli’nde son evre 

Ankara Haberleri

Ankara’nın 2060 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak Gerede Suyu’nun geçeceği tünelde son bin 200 metreye girildi. Tünel 3 noktadan ‘köstebek’ diye tabir edilen makineler ile deliniyor. 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Ankara’nın 2060 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak ‘Gerede Suyu’nun geçirileceği 31 bin 592 metre uzunluğundaki tünelde sona yaklaşıldı. Bolu’nun Gerede İlçesi’nin kuzeydoğusundan başlayan, Ankara İçme Suyu 2.Merhale Projesi Gerede Sistemi, Gerede Havzası’ndan yıllık 226 milyon metreküp suyu, Çamlıdere Barajı’na aktaracak şekilde inşa ediliyor. Çalışmaların hızla devam ettiği Gerede Tüneli’nde son bin 200 metre kazılıyor.  Dört buçuk metre çapındaki tünel, 3 noktadan ‘köstebek’ diye tabir edilen makineler ile deliniyor. 29 bin 596 metrelik kısmı tamamlanan tünel ile Ankara’ya memba kalitesinde içme suyu temin edilecek. 

MALİYETİ 465 MİLYON TL 

En kısa sürede tamamlanması planlanan proje ile günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1 milyon metreküp olan Ankara’ nın 2015-2060 yılları arasındaki nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulunduruluyor.  Bu ihtiyaçları karşılamak üzere yapımına başlanılan tünelin toplam yatırım bedeli 465 milyon TL.  

AYDIN İNCELEDİ  

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın da tünelde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Aydın, “Gerede Tüneli ile enerji tüketmeden su Çamlıdere Barajı’na iletilecek. Gerede Tüneli’nin tamamlanmasıyla Ankara’da yaklaşık 9 milyon nüfusun 2060’a kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanacak. Gerede Tüneli, Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli. Bu bakımdan Ankara için son derece önemli bir proje” dedi.       

Tüm Ankara haberleri için tıklayın