Sid çamura bulandı

Cumartesi Haberleri

Türkiye’nin önemli el sanatları merkezlerinden Nevşehir’in Avanos ilçesinde, toprak çanak ustası Ali Kılınç, dünyaca ünlü filmlerin karakterlerini Avanos çamurundan yaptığı heykelciklerle canlandırıyor.

Kızılırmak nehri yataklarından çıkarılan çamurun çeşitli işlemlerden geçtikten sonra günlük hayatta kullanılan eşyalara dönüştürüldüğü Avanos’ta, sanatına farklı boyut kazandırmak isteyen ustalardan Ali Kılınç (45), film karakterlerini Avanos çamuruyla yeniden üretiyor. Ünlü animasyon Buz Devri’nin yanı sıra Game of Thrones, Hobit, Yüzüklerin Efendisi gibi yapımlarda yer alan karakterlerin çamurdan heykellerini yapan Kılınç, bu sayede çocukluk hayalini de gerçekleştirmiş oluyor.

Kılınç, eğitim almadan kendi gayretiyle öğrendiği mesleğini 18 yıldır sürdürüyor. “Çocukken oyuncağımız olmadığı için akşama kadar çamurla oynardık. Tüm oyuncaklarımızı çamurdan yapardık. Çalışa çalışa, yapa yapa, oynaya oynaya bu işi öğrendik. Genelde kendi sevdiğim şeyleri yapıyorum.” şeklinde konuşan Kılınç, “Dünyaya bir daha gelsem inanın yine aynı işi yaparım” diyor. 

Buz Devri’nin çamurdan karakterleri çok sevildi

Bu mesleğe gönül verdiğini ve hayallerini, beğenilerini Avanos çamuruna şekil vererek somutlaştırdığını ifade eden Kılınç, şunları kaydetti:

“Çocukken Avanos’a yerleştik ve buradaki ustaları görünce çok etkilendim. Çamura karşı çocukluktan gelen bir aşinalık vardı. Bu işten çok etkilendim ve bu mesleğe gönül verdim. Evimizin altında kayadan oyma bir odamız vardı, orada çamura şekil vermeye başladık. Ufak tefek figürler ortaya çıkardım. Yaptıklarımı insanların görmesini istedim, onun için de küçük bir atölye açtım ve sanatımı geliştirdim.” 

Sanatını ilerlettikten sonra film karakterlerinin heykellerini yapmaya başladığını aktaran Kılınç, “Acaba sevdiğim film karakterlerini yapabilir miyim diyerek başladım. Buz Devri’nin tüm serilerini izledim, çok hoşuma gitti. Bu filmden çok etkilendim ve onun karakterlerini yaptım. Görenler çok beğendi ve teşvik etti.” diye konuştu.

Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın