Çin’de Anadolu ezgileri 

Ege Haberleri

Yaşar Üniversitesi, Çin Suzhou Üniversitesi iş birliğiyle iki ülke arasındaki kültürel bağları güçlendirmek için atılan adımlar kapsamında, akademisyenler ve Türk sanatçılar, Çin’de bir dizi konser verdi. 

Yaşar Üniversitesi ile Suzhou Üniversitesi arasında üç yıl önce imzalanan protokolle, Türkiye ile Çin arasındaki kültürel bağları güçlendirmek için atılan adımlar, iki ülke sanatçılarının verdikleri konserlerle sürüyor. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Payam Gül Susanni’nin koordinatör, Devrim Yeşilpınar’ın da aranjör ve piyanist olarak yer aldığı ‘Valise Project’ adlı projeyle Çin’de üç konser düzenlendi. İzmirli sanatçılar Evrim Ateşler, Halil Çağlar Serin, Burak Şenışık, Ozan Pars ile Mert İşyar’a, dansçılar Kaan Temizel ve Nazile Aliyeva da eşlik etti. 

Hepsi birbirinden farklı formda düzenlenen geleneksel Anadolu müzikleri için her parçada ney, ud, buzuki, gitar, akordeon, cura gibi enstrümanlar kullanıldı. ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’den ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’a, ‘Şu Yaltadan Taş Yükledim’den Ege türkülerine kadar Anadolu ezgileri Çinliler tarafından ilgiyle dinlendi. Semazen, zeybek gibi gösteriler de seyirciye keyifli anlar yaşattı. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Payam Gül Susanni, Chengdu şehrinde iki konser, Suzhou Bilim Teknik Üniversitesi’nde de bir konser verdiklerini belirterek, “Daha önce de Suzhou Üniversitesi’nden sanatçıları İzmir’deki konserlerde ağırlamıştık. Üç konsere de yoğun ilgi vardı, Anadolu ezgilerini tanıtma fırsatı bulduk bu da bizi çok mutlu etti. İki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal alandaki iş birliğine müzik ve dansla katkı koymaktan çok mutluyuz” dedi.

Tüm Ege haberleri için tıklayın