2018 Temmuz kira artış oranı belli oldu

Ekonomi Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 Temmuz ayı kira artış oranı yüzde 15,80 oldu. TÜİK verilerine göre haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 2.61, yıllık ise yüzde 15.39 seviyesine ulaştı. Bilindiği gibi bir kira yılı dolduğu süreçte ev sahibi tarafından artırılabilir. Kira sözleşmenizi geçtiğimiz yıl içerisinde yapmışsanız, bu yıl zam ile karşı, karşıya kalabiliyorsunuz. Kira ödemeleri yılı dolduğunda ev sahibi tarafından sorgusuz, sualsiz artırılabilir.

Temmuz kira artış oranı ne kadar TEFE TÜFE 2018 Kira artış bedeli ne kadar oldu merak ediliyor. Kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapanlar için bu ay zam zamanı. 2018 Temmuz kira artış oranı ne kadar? Bu soruların yanıtı belli oldu. Tüik Haziran 2018 ÜFE oranlarını açıkladı. Kira artışı ise Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirleniyor. Kira artış oranında daha önce bir üst sınır yoktu. Fakat Yeni Borçlar Kanunu kira artış oranına sınırlama getirdi. Bu sınır da “Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi”. Yani Yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahibi kiraya Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’nin üzerinde zam yapamıyor.

 

SADECE ÜFE'YE BAKILIYOR

Taraflar anlaşsa da zam bu sınırı aşamaz. Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde konut için kira artışının, İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. ÜFE, her ay açıklanan enflasyonla karıştırılmamalı. En çok yanlış bu konuda yapılıyor. ‘ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak’ diyene aldırmayın.

 

ÖNEMLİ BİR GİDER

Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. Ancak bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1 Temmuz 2012’de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda.

 

12 AYLIK ORTALAMA OLMALI

ÜFE’ye bakarken aylık değil, 12 aylık ortalama oranına bakılacak. Haziran enflasyonuyla Temmuz’da ev kiralarına yapılacak zam oranı da ortaya çıktı. Buna göre; sözleşmesi bu ay bitecek olanlar yüzde 23.74’le yenileyecek. 1000 liralık kira 1237 lira olacak. Yıllıkta maliyet 2844 lira artacak. Bu tavan fiyat. Anlaşmaya göre bunun altında da Borçlar Kanunu’ndaki kira artış maddesinin uygulanması kira artışı belirlenebilir.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın