Başkentte 'd Grubu… Yeniden' sergisi açılacak

Kültür Sanat Haberleri

Türkiye'nin ilk çağdaş sanat hareketi olan ve Türk resim sanatına yön veren grupların öncülerinden kabul edilen 'd Grubu' sanatçılarının eserleri, grubun kuruluşundan 85 yıl sonra 18 Ocak-25 Mart tarihlerinde CerModern'de sergilenecek.

AA

CerModern'den yapılan açıklamaya göre, estetik bir başkaldırı ile 1933'te Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzler, Cemal Tollu, Elif Naci ve Zühtü Müridoğlu tarafından kurulan gruba daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan, Salih Urallı, Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeyd, Leopold Levy, Zeki Kocamemi, Şeref Akdik, Cemal Nadir Güler ve Nusret Suman gibi isimler de dahil oldu.

Sanat çevrelerinin dikkatini kısa sürede çekmeyi başaran, adını Türk Resim Sanatı'nda kurulmuş 4'üncü birlik olmasından ve "d" harfinin alfabede 4'üncü harfe denk gelmesinden alan grup, 1933 Türkiye'sinin siyasal, politik ve kültürel sancılarını yaşamanın yanı sıra aynı zamanda sanatsal bir çabayla ülkenin geleceğine de katkıda bulundu.

21 sanatçının 1933-1960 yılları ve sonrasında ürettiği yaklaşık 70 eserden oluşan "d Grubu…Yeniden" sergisi, 18 Ocak-25 Mart tarihlerinde CerModern'de sanatseverlerle buluşacak.

Tüm Kültür Sanat haberleri için tıklayın
  • En Popüler Videolar