Jeep'ten teknoloji şovu

Otomobil Haberleri

Jeep, yeni modeli olan Wrangler'da sunulacak teknolojileri Tüketici Elektroniği Fuarı'nda yaptı.

Fuarda Jeep Wrangler Sahara ve Jeep Wrangler Sport’un yanı sıra iki adet Jeep Wrangler Rubicon sergileyen Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Amerika, Jeep Adventure Reality ile akıllı saat uyumlu Uconnect, Family Alerts, Uconnect Navigasyon için çevrimiçi arama ve Jeep uyumlu Amazon Alexa ile Amazon Echo Dot cihazlar başta olmak üzere, tüm gelişmiş teknoloji ve bağlantılı hizmetlerini, uygulamalı olarak deneyimleme ortamı sundu. “Yeni Jeep Wrangler modelimiz hiç olmadığı kadar kapsamlı güvenlik özellikleri ve gelişmiş teknolojilerle donatılmış durumda. Tüketicilerin otomobillerdeki benzersiz ve yenilikçi bağlantılı araç özellik beklentisi içerisinde olduğunu biliyor ve bu beklentiyi karşılayan ürünler sunmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuşan FCA Global Jeep Marka Başkanı Mike Manley sözlerini “Ödüllü Uconnect sistemlerimiz tüketicilere çeşitli bağlantılı hizmetler ve özellikler sağlamak üzere tasarlandı. Bunlar gerek asfalt, gerekse harici yollarda Jeep Wrangler ile benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor” diyerek sürdürdü. Manley ayrıca “Müşterilere yeni Wrangler’ini iPhone veya iPad üzerinden oluşturma imkânı tanıyan yeni Jeep Adventure Reality uygulamamızı CES’te lanse etmekten gurur duyuyoruz” dedi.
 
Yeni Jeep Adventure Reality Uygulaması 
Yeni Jeep Adventure Reality uygulaması kullanıcılara istedikleri zaman istedikleri yerde Jeep markasının efsanevi yeteneklerini tecrübe etme olanağı tanıyan, arttırılmış gerçeklik odaklı bir yapılandırma aracı. Şu an için iPhone 7, 8, X ve iPad Pro modellerini destekleyen uygulama kullanıcılara araçlarının oluşturma ve farklı ortamlarda nasıl görüneceğini ortaya koyuyor. Müşteriler uygulama üzerinden döşeme, renk ve aksesuar seçeneklerini görebiliyor. İki kapılı, dört kapılı, hard top veya soft top olmak üzere farklı gövde tipleri, farklı renkler, farklı jantlar kombine edebilen kullanıcılar sanal ortamda aracın içine girerek tüm detayları yakından inceleyebiliyor. Yüksek çözünürlüklü görüntü, kullanıcıya zoom yapma imkânı da sunuyor. İnteraktif uygulama aynı zamanda sanal ortamda kapıları sökme, ön camı kaldırma veya öne doğru katlama, kapıları açma, korna çalma, farları yakma ve tekerlekleri çevirme olanağı da sunuyor. Bu, kullanıcıya aracını arttırılmış gerçeklik ortamında görme ve onu sanal gerçeklik ortamına yerleştirme imkânı sunan tek uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama üzerinden kendi aracını oluşturan kullanıcı bunu sosyal medya üzerinden paylaşabiliyor ve/veya yetkili satıcı bulma veya ödeme seçeneklerini öğrenme gibi daha ayrıntılı bilgi almak üzere www.jeep.com web sitesine yönelebiliyor.
 
Akıllı saat uyumlu Uconnect Uygulaması
Amerika pazarındaki Fiat Chrysler Automobiles kullanıcıları ‘akıllı saat uyumlu Uconnect uygulaması’ ile araçlarıyla her an bağlantıda kalabiliyor. Apple Watch ve Android Wear cihazlarla uyumlu olan Uconnect uygulaması kullanıcıya akıllı saat üzerinden aracını uzaktan çalıştırma, kilitleme ve açma, korna çalma ve farları yakma olanağı tanıyor. SiriusXM Guardian bağlantılı hizmetler ile donatılan 2018 model araçlarla uyumlu olan Uconnect uygulaması Apple Store veya Google Play mağazalarından akıllı telefona indirilerek, yine akıllı saat ile eşleştirilebiliyor.
 
Aileler için “Family Alerts” Sistemi
Yeni Family Alerts sistemi ise genç sürücülerden ebeveynlerine kadar, tüm aile bireylerine yönelik tasarlandı. Araç sahibi Uconnect akıllı telefon uygulaması üzerinden uzaklık sınırı belirleyebiliyor, sürüş hızını ve araç konumunu gözlemleyebiliyor. Family Alerts özelliği ayrıca beş adede kadar coğrafi sınır oluşturma  imkânı sağlıyor. Aracın önceden belirlenmiş coğrafi sınırın dışına çıkması halinde;  ve hız sınırı ayarlama imkanı tanıyan ile bu hız sınırı aşıldığında araç sahibini uyaran Hız Uyarısı bulunuyor. Aracın valeye teslim edildiği alanın çeyrek mil yarı çapının dışına çıkması halinde ise araç sahibini uyaran Vale Uyarısı uygulamanın özellikleri olarak öne çıkıyor. Family Alerts hizmeti SiriusXM Guardian bağlantılı hizmetler aboneliği gerektiriyor ve Uconnect 4C NAV sistemi ile donatılan 2018 model araçlarda sunuluyor. Kullanıcıya çeyrek mil ile 5 mil arasında bir yarıçap belirleme imkanı sunan sistem araç sahibini mesaj veya e-posta üzerinden uyarıyor. 
 
Jeep uyumlu Amazon Alexa ve Amazon Echo Dot cihazları
İlk olarak 2018 Jeep Cherokee ile lanse edilen Jeep uyumlu Amazon Alexa, Jeep kullanıcılarının her an bağlantıda kalmasını sağlıyor. Amazon’un sesli komut hizmeti olan Alexa; Amazon Echo, Echo Dot ve Echo Show gibi cihazlarla çalışıyor. Alexa kullanıcının sesli komutla etkinleştirebildiği bir dizi fonksiyonu yerine getiriyor. Jeep uyumluluğu çok sayıda sesli komuta Alexa aracılığıyla yanıt veriyor. Kullanıcı sesli komut sistemi üzerinden aracının motorunu çalıştırabiliyor, kapılı kilitleyebilir veya açabiliyor, araca navigasyon konumu gönderebiliyor ve yakıt seviyesiyle lastik basıncını kontrol edebiliyor.
 
Jeep uyumlu Amazon Alexa’dan yararlanmak için araç sahibinin SiriusXM Guardian bağlantılı hizmetlerde kayıt oluşturması ve ardından Alexa uygulamasındaki Jeep uyumluluğunu etkinleştirmesi gerekiyor. Kullanıcı, SiriusXM Guardian ve Amazon hesaplarını birbirine bağlandıktan sonra herhangi bir Alexa cihazından Jeep uyumluluğunu açmasını isteyebiliyor. Jeep uyumlu Amazon Alexa ve Amazon Echo Dot cihazları 2018 yılı ortalarından itibaren yeni Jeep Wrangler ile kullanıma sunulacak.
 
Tüm Otomobil haberleri için tıklayın
  • En Popüler Videolar