Tesla, Çin’e geliyor

Otomobil Haberleri

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden olan Tesla, Amerika dışındaki fabrikalarına bir yenisi daha ekliyor.

star.com.tr / Çağatay Uğur

Hızlı büyüyen pazarlar otomobil markalarının yeni yatırımlar yapmasına neden oluyor. Çin ise şuan dünyanın en büyük otomobil pazarı. Yükselen ekonomi nedeniyle artan otomobil satışları, tüm otomobil markalarının ellerini ovuşturmasına neden oluyor. Çin hükümetinin elektrikli ve hibrit otomobil satışının artması için yaptığı çalışmalar ise Tesla gibi elektrikli ve hibrit otomobil üreten markaların Çin’e yatırım yapmasına neden oluyor. Tesla’da şuan için en büyük pazarı olan Çin’e yeni bir fabrika kurmayı hedefliyor.

Bir yıl süren çalışmalar sonunda Şanghay’ın yöneticileri ile anlaşan Tesla, ABD ile Çin arasında ki ticaret savaşının durmasına neden olacak bir gelişmeye de neden oldu.  Çin'de kurulan bu tesis üretim maliyetlerini azaltacağı gibi, pil üretimi yapılan Japonya’ya yakın olduğundan taşıma süresi de düşecek. Bu sayede daha hızlı araç üreteceğini düşünen Tesla, bu tesiste yılda 500 bin araç üretmeyi hedefliyor. 

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın
  • En Popüler Videolar