'KAYI Sınır Güvenlik Sistemi' bu sene içinde tamamlanıyor

Teknoloji Haberleri

KAYI Sınır Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında, Türkiye – Suriye Sınırı hattında yasa dışı mülteci geçişleri, terörist geçişleri ve kaçakçılık faaliyetlerine karşı fiziksel engel oluşturması amacıyla halihazırda yürütülmekte olan Acil SFGS (Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi) Projesi ile entegre çalışacak, sınır hattının 7/24 gözetlenmesi ve yasal işlem yapılmak üzere kayıt oluşturulmasını sağlayacak, modern elektronik algılayıcı sistemlerini içeren bir sistem geliştirilmektedir.

star.com.tr

Projenin ilk fazı Ağustos 2017 tarihinde tamamlandı. Projenin ikinci fazı için teknolojik gösterim 2017 yılı sonuna kadar sistem teslimatın ise 2018 ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.
 
Sınırın öte tarafındaki terörü Türkiye topraklarından uzak tutmak için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. 2018'in ilk çeyreğinde tamamlanacak çalışmaklarda gelinen son durum şöyle:
 
DÜNYANIN EN UZUN 3'ÜNCÜ DUVARI
 
Suriye sınırına 90 kilometre modüler beton duvar, 28 kilometre yol, 44 kilometre kafes tel yapımı tamamlandı. Hatay sınır hattında 38 kilometre yüksek güvenlikli güçlendirilmiş kafes tel yapımı bitirildi. 911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınırı boyunca, teknik açıdan duvar inşa edilebilecek olan 828 kilometrelik kısmına yönelik; 781 kilometresine her biri 7 ton ağırlığında, 2 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde modüler beton duvar örüldü. 13 kilometre modüler beton duvar imalatı tamamlanırken, 34 kilometre modüler beton duvar imalatı ise 6 ayrı bölgede sürüyor. 47 kilometrelik kısmı yakın zamanda bitecek olan duvar, Çin Seddi ve Meksika- ABD sınırından sonra dünyanın en uzun 3'üncü duvarı olacak.
 
 
 
SINIRDA 216 KM AYDINLANDI
 
560 kilometrelik İran sınırında Ağrı ve Iğdır hattında kaçakçılık ve terörist unsurların sızmalarını engellemeye yönelik olarak planlanan 144 kilometre modüler beton duvar, fens teli ve devriye yolundan 70 kilometresinin üretimi, 28 kilometresinin montajı tamamlandı. Aynı hat üzerinde 216 kilometre sınır aydınlatılması yapıldı. Haziran 2016'dan itibaren Iğdır bölgesinde devam eden mayın temizliği faaliyetinde 453 bin metrekare alan temizlendi, 24 bin mayın imha edildi.
 
 
 
GÜVENLİK PROJESİNDE 2'NCİ ETAP
 
Hatay, Kilis, Gaziantep, Mardin ve Şırnak hattında 124 kilometre sınır aydınlatılması gerçekleştirildi. Suriye sınırında, 1'inci Hudut Alay Komutanlığı'na bağlı 1'inci ve 2'nci Hudut Tabur Komutanlıkları'nın sorumluluk bölgelerine ait 122 kilometrelik hat boyunca gözetleme kuleleri, balon, İHA ve mobil zırhlı araçlar ile hava ve karadan gözetleme, akustik sensörler, uzaktan kumandalı sistemler, lazer imha edici, otomatik algılama yazılımları gibi birçok teknolojik bileşen oluşan güvenlik projesi uygulamaya başlandı. Keşif ve gözetleme sistemleri ile entegre edilecek şekilde insanlı ve insansız kulelerin inşaatı da devam ediyor.
 
 
TERÖR RİSKİ ORTADAN KALKACAK
 
Karakol ve üs bölgelerinde büyük aşama kaydedildi. 37 karakoldan 10'u açıldı. 78'i Jandarma, 64'ü Kara Kuvvetleri olmak üzere 142 üs bölgesi tutuldu. 10 il ve 34 ilçede 86 geçici polis noktası oluşturuldu. Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri, Bingöl, Mardin, Mersin, Erzurum, Kars, Aydın ve Ankara 28 il ve 134 ilçede planlanan 220 güvenlik noktasından 176'sı kuruldu.
 
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın
  • En Popüler Videolar