Beypazarı’nda festival coşkusu 

Ankara Haberleri

Osmanlı’dan günümüze buram buram tarih kokan kültür ve turizm kenti Beypazarı, uluslararası bir festivale ev sahipliği yapıyor. Yarın sona erecek 24.Uluslararası Beypazarı Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali, Hırkatepe Mahallesi’nde Gazi Gündüzalp’i anma etkinlikleriyle başladı. Mahalle meydanında düzenlenen etkinlik, demir dövme, kabza töreni, küp atışları, kılıç kalkan oyunu ve mehteran takımı gösterileriyle devam etti. Festivalde daha sonra şehir merkezinde ‘Dostluk Yürüyüşü’ yapıldı. Kortejden sonra Beypazarı Belediye Başkanı Başkan Tuncer Kaplan, Bankalar Caddesi’nde kurulan stantları gezdi. Etkinlik alanında çeşitli animasyonlar, sihirbaz gösterileri ve farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen gruplarının oyunlar da sergilendi. Akşam saatlerinde ise sanatçı Mustafa Özcan kahramanlık türküleri seslendirdi. 

DOLU DOLU GEÇTİ 

Şehir merkezinde kurulan yöresel gıda stantları, konuk belediyelerin kültür tanıtım stantları, sokak sanatçıları, resim sergileri, taş adamlar, çocuk oyun grupları gösterilerini sergiledi. Yerli ve yabancı folklor grupları ile mahalli sanatçılar da festivalde sahne aldı. Urfa sıra gecesinde ise halka çiğ köfte dağıtıldı. Ayrıca Mihallıçcık, Seyitgazi, Maçka, Kıbrıscık ve Ilgın belediyeleri ile kardeş şehir protokolleri imzalandı. Tarihi konakların göz doldurduğu Alaaddin Sokak’ta kurulan sahnede TRT’nin sevilen sanatçıları ile unutulmaz bir müzik şöleni yaşandı. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, “Festivalimiz ilk iki gün dolu dolu geçti. Yoğun geçen festivalimizde katılımcılara ve desteğini bizden esirgemeyen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimiz ve festivalimize katılan misafirlerimize güzel zaman geçirmeleri için ne gerekiyorsa yapmaya gayret gösteriyoruz” dedi. 

Tüm Ankara haberleri için tıklayın