Şukri: Filistin konusunda Türkiye ile ortak bir vizyonu paylaşıyoruz
ABONE OL

Şukri, resmi temasları kapsamında başkent Kahire'de bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İsrail'in ablukası altındaki Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını hatırlatan Şukri, "Çatışmanın askeri operasyonlara doğru kayması, Filistin halkının meşru haklarının elde edilememesi nedeniyle ortaya çıktı." diye konuştu.

Türkiye-Mısır ilişkilerinin, iki halk arasında çeşitli yönlerde derin köklere sahip olduğunu ifade eden Şukri, "Filistinliler üzerindeki ciddi insani etkilerin üstesinden gelmek için çalışmanın önemi konusunda, Türkiye ile ortak bir vizyonu paylaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Şukri, Fidan ile yaptığı görüşmede ortak öneme sahip birçok meseleyi ele aldıklarını belirterek, "ülkesinin Filistin halkının acılarına son vermek için çalışmaya devem ettiğini" aktardı.

- "BÖLGESEL GELİŞMELER, İKİLİ İLİŞKİLER VE İŞBİRLİĞİ KONULARI" GÖRÜŞÜLDÜ

Mısır Dışişleri Bakanlığından da Hakan Fidan'ın ziyaretine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Şukri'nin resmi temasları kapsamında başkent Kahire'de bulunan Bakan Fidan ile bir araya geldiği hatırlatılan açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra ekonomi alanında işbirliği ve ülkedeki yatırımların geliştirilmesi konularının ele alındığı belirtildi.

Bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede, Filistin haklarının korunması, bölgedeki gerilimin durdurulmasına yönelik çabalar ve Gazze Şeridi'ndeki gelişmelere ilişkin koordinasyonun sürdürülmesi konusunun da masaya yatırıldığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kahire'deki ziyaretinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile de görüşmüştü.