Ürdün: Gazze Şeridi'ne yönelik savaş mutlaka durdurulmalı
ABONE OL

Görüşmede "İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirecek siyasi ufka ulaşma ve şiddet sarmalının bitmesini mümkün kılacak uluslararası çabalar" ele alındı.

Kral Abdullah, Macron'la görüşmesinde Gazze Şeridi'ne yönelik savaşın devam etmesinin bölgede infiale yol açabileceği uyarısında bulunarak, "Gazze'ye yönelik savaşın mutlaka durdurulması gerekir. Dünyanın da derhal bu yönde harekete geçmelidir." dedi.

Uluslararası toplumun Gazze Şeridi'ndeki savaşın durdurulması, sivillerin korumaya alınması ve ablukanın kalkması için İsrail'e baskı yapması talebinde bulunan Kral Abdullah, Gazze'ye yardımların ulaşmaması durumunda bölgedeki insani krizin derinleşebileceğini hatırlattı.

Gazze Şeridi'ndeki nüfusun tehcirini veya bölge içinde zorla yerinde edilme girişimlerini reddeden Kral Abdullah, iki devletli çözüme dayalı barışın sağlanması yönünde Fransa'nın desteklerinin önemli olacağına işaret etti.

Ürdün Kraliyet Divanı açıklamasında, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ülkeden ayrıldığı kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron dün İsrail'e gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı Isaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya gelerek İsrail ile dayanışma mesajı vermişti.

Ardından işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine geçen Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la da kısa bir görüşme yapmıştı.