Yeni Kaledonya'daki isyan sonrası Fransa'nın Türkiye paranoyası
ABONE OL

Büyük Okyanus'taki özerk bölge Yeni Kaledonya'da çıkan olaylarda 5 kişi öldü. Fransa'nın Türkiye ve Azerbaycan'ı suçlamasına ise Bakü'den tepki geldi: Sömürgeci tarihini unutma...

Fransa sömürgesi Yeni Kaledonya'da "10 yıl yaşamış Fransızlara oy hakkı" öngören yasa tasarısının ardından çıkan olaylarda 5 kişi öldü. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, OHAL ilan edilen bölgeye asker gönderileceğini ve TikTok'un yasaklanacağını söyledi. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin ise Türkiye ve Azerbaycan'ı hedef gösterdi. Darmanin, "Bazı ayrılıkçıların Azerbaycan'la anlaşmasından üzüntü duyuyorum" dedi.

Gerekçe olarak da, 24 Şubat'ta İstanbul'da düzenlenen dekolonizasyon etkinliği gösterildi. Etkinliğe katılan Yeni Kaledonya dahil 13 ülke Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup yazmış ve BM kararlarına rağmen süren Fransız sömürgeciliğinden yakınmıştı.

Darmanin'in iddialarına Azerbaycan'ın tepkisi ise sert oldu. Dışişleri Sözcüsü Ayhan Hacızade "Fransa'nın aşağılayıcı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. Darmanin, ülkesinin sömürgecilik geçmişini hatırlarsa daha doğru olur. Azerbaycan'ı suçlamak yerine, ülkesinin bu protestoları körükleyen başarısız denizaşırı politikalarına odaklanmalı" dedi.