Günün kutlu olsun İzmir

Ege Haberleri

İzmir’in kurtuluşunun 96’ncı yıldönümünü törenlerle kutlanacak. Dev Türk Bayrağı’nın taşınacağı Zafer Yürüyüşü ile başlayacak kutlamadaki heyecan, Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün nefes kesen gösterileri ile doruğa çıkacak.

Şanlı tarihimizde çok özel bir yeri olan İzmir’in Kurtuluşu’nun 96. yıldönümü bugün törenlerle kutlanacak. Saat 09.00’da Basmane Karakolu önünden başlayacak tarihi yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak. 

DEV TÜRK BAYRAĞI AÇILACAK 

Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergâh üzerinde düzenlenen yürüyüşte Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip edecek İzmirliler, 350 metre uzunluğundaki dev Türk Bayrağı açacak. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler, saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp, ardından Hükümet Konağı’ndaki bayrak töreni ile devam edecek. Cumhuriyet Meydanı, saat 11.15’ten itibaren konser ve gösterilerin yer aldığı kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirli’ye kucak açacak. 

GÖSTERİLER NEFES KESECEK  

Programda Kültür Modern Brass Ensemble Orkestrası Konseri, Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterileri, İzmir Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu Dinletisi ve şiir dinletisi yer alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösterisi de yer alacak. Saat 17.00’de Süvari Birlikleri’nin Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yapacağı yürüyüşten hemen sonra İzmir semaları, saat 17.30’dan itibaren önce Solo Türk ardından da Türk Yıldızları’nın nefes kesen gösterilerine sahne olacak. 

FENER ALAYI DÜZENLENECEK   

İzmir’in kurtuluş coşkusu, akşam saatlerinde zirveye çıkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde saat 20.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak Fener Alayı sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon’u adeta “gelincik tarlasına” çevirecek. Gündoğdu Meydanı’na kadar devam edecek Fener Alayı’nın ardından, saat 21.00’de, Türk Rock Müziğinin efsane ismi Haluk Levent ve Olten Filarmoni Orkestrası aynı sahneyi paylaşacak. Gece, lazer ve ışık gösterileriyle devam edecek. 

Tüm Ege haberleri için tıklayın