AÖL kayıt yenileme ne zaman?

Eğitim Haberleri

2018 AÖL kayıt işlemleri nasıl yapılır? AÖL lise kayıtları için gerekli evraklar neler? AÖL kayıt ve kayıt yenileme tarihleri ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde yer alan AÖL'de eğitim hayatını sürdüren öğrenciler, AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman başlayacağını öğrenmek istiyor. Konuya dair MEB'ten gelecek açıklamaya odaklanan öğrenciler, bir yandan da araştırmalarını sürdürüyor.

AÖL'ün kayıt yenileme işlemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde erişime açılacak. Geçtiğimiz yıllarda eylül ayının ikinci haftalarında erişime açılan AÖL kayıt yenileme işleminin bu yıl da aynı tarihlerde açılacağı öngörülüyor. Konu hakkında MEB’den yapılan resmi bir açıklama ya da başka bir gelişme olduğu takdirde haberimizden okuyabilirsiniz.

2018 - 2019 MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL) kayıt tarihi ve devam eden öğrencilerin kayıt yenileme tarihi merak ediliyor. AÖL'de en son 3. dönem sınav sonuçları açıklanmıştı. AÖL yani Açık Öğretim Lisesi'ne kayıt yaptırmak isteyen ve eğitimleri devam eden öğrenciler, yayınlanacak iş takvimini bekliyor. AÖL'de en son 31 Temmuz tarihinde 3. dönem sınav sonuçları açıklanmıştı. Yeni eğitim döneminde AÖL'e kayıt yaptırmak ve kayıt yenilemek isteyen öğrenciler için AÖL'e dair detaylar haberimizde.

AÖL KAYIT TARHİ NE ZAMAN?

MEB 2018 - 2019 AÖL iş takvimini henüz yayınlamadı. Bu yüzden de henüz AÖL kayıt ve kayıt yenileme tarihleri belli değil. Ancak detaylar belli olur olmaz haberimizden ulaşabilirsiniz. AÖL 2018 - 2019 iş takvimi aşağıdaki bağlantıdan yayınlanacak.

AÖL 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için yeni kayıt işlemleri 21 Ağustos tarihinde başlamıştı.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NE KİMLER BAŞVURABİLİR?

a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar,

b) Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar,

c) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/ Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a) ve (b) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlar başvurabilir.

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMİ NE ZAMAN YAPILIR?

AÖL'ün kayıt yenileme işlemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde erişime açılacak. Geçtiğimiz yıllarda eylül ayının ikinci haftalarında erişime açılan AÖL kayıt yenileme işleminin bu yıl da aynı tarihlerde açılacağı öngörülüyor.

Konu hakkında MEB’den yapılan resmi bir açıklama ya da başka bir gelişme olduğu takdirde haberimizden okuyabilirsiniz.

AÖL DİPLOMASI NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Dönem sonunda mezun olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin diplomaları sınava girilen tarihten yaklaşık 2-3 ay sonra koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. İlinizdeki Koordinatör Halk Eğitim Merkezinin neresi olduğunu AÖL internet sayfasından kısmından görebilirsiniz.

Şayet öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almışsa Çıkma Belgesinin aslı ile başvurması gerekmektedir. Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacak ise bu kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Vekilin Noterden alınan vekâlet ve yukarda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Tüm Eğitim haberleri için tıklayın