Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?

Eğitim Haberleri

Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Üniversite kayıtları için gerekli evraklar neler?

Milyonlarca üniversite adayı sonuçları heyecanla beklerken, ÖSYM'den gelen son dakika duyuruları ve yeni gelişmeleri bu haberimizde sizler için derledik. Üniversite ek tercih yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin resmi internet sayfası üzerinden ulaşabilirsini. Sonuçların açıklanması ile birlikte üniversite kayıt işlemleri ekim itibariyle başlayacak. Google aramalarında sıklıkla araştırılan konuların başında yer alan üniversite kayıtları ve işlemleri ile ilgili detaylar star.com.tr adremizden takip edebilirsiniz.

YKS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı

YKS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Binlerce adayın merak içinde beklediği YKS ek yerleştirme tercih sonuçları ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden sorgulanabilecek. YKS ek yerleştirme tercih sonuçlarını sorgulamak isteyen adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sorgulama yapabilecek.

YKS ek yerleştirme tercih sonuçlarının ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Adaylar sonuçlarını ÖSYM sonuç açıklama sayfası "https://sonuc.osym.gov.tr/" adresinden sorgulayabiliyor.

2018 YKS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 

2018 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÜNİVERSİTE TABAN TAVAN PUANLARI YKS TERCİHLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULUYOR?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

YKS EK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

YKS ek yerleştirme sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçların ne zaman açıklanacağı konusunda resmi bir açıklama bulunmazken, YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adaylar kayıtlarını 1-5 Ekim tarihleri arasında yapacağı için ek tercih sonuçlarının da bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.
 


EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B.1 ve 6C ’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

 

Tüm Eğitim haberleri için tıklayın