Yerli yerinde üretim!

Ekonomi Haberleri

Başkent OSB’yi ziyaret eden Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ithal ara malların yerli üretimi konusunda çalıştıklarını söyledi. Bakan Varank, OSB’lerde ücretsiz arsa tahsisi yapmayı planladıklarını da anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ni (Başkent OSB) ziyaret ederek yerli üretim yapan firmaları yerinde denetledi. Varank, yerli üretim çalışmalarına hız vereceklerini söyledi. Bakan Varank sanayiciye yönelik 16 maddelik destek paketi kapsamında ithal ara mallarının yerlileştirilmesiyle ilgili bir program dahilinde çalıştıklarını belirterek,  “Hangi ürünleri nasıl yerlileştirebiliriz, ne tip katkılarla bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayabiliriz? Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Temelli’deki (Başkent OSB) ziyaret eden Varank, OSB Başkanı Şadi Türk’ten sanayicilerin taleplerine ilişkin bilgi aldı. Daha sonra asansör alanında yerli üretim yapan bir firmayı gezen Varank,  burada çalışanlarla sohbet etti. 

İTHALAT ÖNLENECEK 

İncelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Varank, sanayicilerin sorunlarını dinlemek ve Bakanlık olarak onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemek amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.  Başkent OSB’nin, Ankara’nın ve Türkiye’nin önemli sanayi bölgeleri  arasında yer aldığını dile getiren Varank, 250 firma bünyesinde 10 binden fazla kişinin çalıştığını ifade etti. 

Ziyaret ettikleri asansör firmasının 60 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Varank, söz konusu üretim tesisinin ithalatı önleyici ürün üretmesi açısından önemine dikkati çekti.

16 maddelik plan işliyor

Bakan Varan 16 Maddelik paketi hayata geçireceklerini belirterek, şunları söyledi: 16 Maddelik paketten çoğunu hayata geçirdik. Üzerinde çalıştığımız kısımlar var. Özellikle ithal ara mallarının yerlileştirilmesiyle ilgili bir program dahilinde çalışıyoruz. Hangi ürünleri nasıl yerlileştirebiliriz, ne tip katkılarla bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayabiliriz? Çalışmalarımız devam ediyor. OSB’lerdeki arazilerin bedelsiz tahsisi ile ilgili bir çalışmamız var. Sanayicilerimiz yatırımlarına devam etsin, en azından arsa konusunda sıkıntı çekmesin ki hızlıca ilerleyebilsin istiyoruz. Diğer maddelerle ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. İnşallah ilan ettiğimiz 16 maddeyi hızla tamamlayacağız.” 

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın