Sivas Cezaevi Sanayi Mektebi Müzesi oluyor

Güncel Haberleri

Sivas’taki yarı açık cezaevini, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ne dönüştürecek protokol imzalandı. Müzede yöresel atölyeler yer alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sivas’ta Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi’nin protokol törenine katıldı. Bakan Varank, “Sivas’ın turizm potansiyelini geliştirme adına önemli bir işe imza attık” dedi. Bakan Varank, 1961 yılından itibaren yarı açık cezaevi olarak kullanılan binayı müzeye dönüştüreceklerini söyledi. 

117 YILLIK BİNA

Varank, Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi’nin kentin turizm potansiyelini artıracağına inandığını belirterek, “Müzede, sergi alanları, satış mağazaları, minyatür halı ve kilim atölyesi, Sivas tarağı atölyesi, Sivas bıçağı atölyesi ve geleneksel müzik aletleri yapım atölyesi gibi uygulama alanları da oluşturacağız” dedi. Varank projeye cazibe merkezlerini destekleme kapsamında 10 milyon liralık katkı sağlayacağını belirtti. Varank “Hamidiye Mektebi Sivas açısından sembol yapılardan bir tanesi. 117 yıl önce Sivas Valisi Reşid Akif Paşa tarafından 2. Abdülhamit Han adına yaptırılan bu bina, 1961 yılından itibaren yarı açık cezaevi olarak kullanılıyordu. Biz bu tarihi yapıyı ve çevresini aslına uygun bir şekilde inşallah restore edeceğiz” diye konuştu. Törende Vali Salih Ayhan da müze projesi hakkında bilgi vererek, Kangal köpeğiyle ilgili hazırladıkları proje için Bakan Varank’tan destek istedi. Konuşmaların ardından, Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda oluşturulacak Sivas Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi için protokol imzalandı.      

 

Tüm Güncel haberleri için tıklayın