ByLock tek başına güçlü delil
ABONE OL

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından tespit edilen ByLock’un güçlü delil sayılmasına ilişkin Yargıtay 16.Ceza Dairesi kararını yerinde buldu. Ceza Genel Kurulu’nun onamasıyla birlikte, FETÖ’nün örgüt içi haberleşmede kullandığı ByLock’un güçlü delil niteliği kesinleşmiş oldu. Bu karar tüm FETÖ davaları için de emsal nitelikte. 

KARAR YERİNDE

Yargıtay 16.Ceza Dairesi ilk derece mahkemesi sıfatıyla yaptığı yargılamada, Kamikaze hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik’e “silahlı terör örgütü üyeliği” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 10’ar yıl hapis cezası vermişti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dün yaptığı toplantıda karara yapılan itirazı görüştü. Ceza Genel Kurulu, 16.Ceza Dairesi’nin verdiği kararı yerinde bularak onadı. FETÖ sanıklarının Bylock’un MİT tarafından bulunduğunu ve bu nedenle delil sayılmacağına ilişkin itirazları Ceza Genel Kurulu tarafından da ret edilmiş oldu. Yargıtay 16.Ceza Dairesi, kamikaze hakimlerin MİT’in elde ettiği ByLock verilerinin delil sayılamayacağına ilişkin savunmalarının dayanaksız olduğunu kaydetmişti. 

ESAS OLAN ADALET

Kararda özetle şu değerlendirmeler yapılmıştı:  “Yargılama konusu olayın açıklığa kavuşturulması ve maddi gerçeğin bulunabilmesi için ispat amacıyla kullanılan her araç delil olarak kabul edilir. Esas olan yargılamanın bir bütün olarak adil yapılmasıdır. Türk Ceza Kanununun ilgili bölümünde “devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” başlığıyla devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin bilgilerin temin edilmesi, casusluk amacıyla kullanılması ve bu bilgilerin yayılmasına ilişkin suç düzenlemelerine yer verilmiştir. Bu düzenlemelerle MİT’e adli bir sorumluluk yüklenmektedir. Yani MİT “devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ve casusluk konularında uhdesinde bulunan bilgi, belge, veri ve kayıtlar ile yapılan analizleri adli merciler istediğinde vermek zorundadır. 

SORUŞTURMA AÇMAK

MİT’in yasal olarak elde ettiği dijital materyaller ve teknik analiz raporunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırılması ile birlikte artık adli sürecin başlatılması ve bu noktadan sonra CMK hükümlerine göre soruşturma işlemlerinin yapılması zorunludur. Nitekim Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, yürütülen soruşturmalar kapsamında Mili İstihbarat Teşkilatı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgüt üyeleri tarafından kullanılan kapalı devre iletişim programı olan ByLock ile ilgili dijital materyallerin teslim edilmesi üzerine adli süreci başlattı. 

FETÖ’YE ÖZEL ÜRETİM

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin gerekçeli kararında, şu tespitler yer almıştı: “ByLock uygulamasının global bir uygulama görüntüsü altında münhasıran FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanımına sunulduğu sonucuna varılmıştır. ByLock iletişim sistemi, somut delillerle kanıtlandığı üzere, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanmaları amacıyla oluşturulan ve örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacaktır.”      

Erdoğan’a ‘Suikast Davası’nda karar günü

Muğla’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada sanıkların yargılanmasına bugün devam edilecek. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen ve 2’si firari, 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davada 5 duruşma geride kaldı. Duruşmalarda tutuklu sanıklardan 41’i esas hakkında savunmasını yaptı. Bugün başlayacak 6’ncı duruşmada ise sanıklar helikopter pilotu eski Albay Murat Dağlı ve eski SAT üyesi Yüzbaşı Özay Cödel esas hakkındaki savunmalarını sunacak. Bu 2 kişinin de dinlenmesinin ardından mahkeme heyetinin sanıkların son sözlerini alıp kararını açıklaması bekleniyor.