"FETÖ metre" darbe vurdu

Politika Haberleri

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği “FETÖ metre” uygulaması ile kripto örgüt mensupları ve onları yönlendiren “mahrem imamlar” deşifre edildi.

Tümamiral Yaycı, DKK Personel Başkanı olduktan sonra orduya sızmaya çalışan FETÖ’cüler ile mücadele için özel bir ekip oluşturdu. Görev alacak personel, Balyoz ve İzmir Casusluk kumpas davaları mağduru askerler oluşturuldu. Çalışmaların sonucunda bugüne kadar 4 bin 500 FETÖ mensubu denizci asker ile bunları yönlendiren 600 sivil mahrem imam ortaya çıkarıldı. Toplamda 810 bin kişi “FETÖ metre” testine alındı 

ADAY ŞİFRELEME 

FETÖ metre analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan “karar destek programına” ile analiz edildi. FETÖ metre ile deşifre edilen çok sayıda kripto örgüt üyesi itirafçı oldu. Bu sayede komisyon üyesi hainrlerin mülakatlarda aday şifreleme yöntemiyle kendi adaylarına geçer not verdiği ortaya çıktı.

Tüm Politika haberleri için tıklayın