Türk bayrağını yere fırlatmıştı! Zeydan Karalar'a suç duyurusu
ABONE OL

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Adana'da skandal bir olay yaşandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, eline aldığı iki Türk bayrağından birini yere attı. Bu olay sonrasında Türk Hukuk Enstitüsü Adana İl Temsilciliği harekete geçti ve suç duyurusunda bulundu.

Türk Hukuk Enstitüsü Adana İl Temsilcisi Av. Kemal Ekber, A Haber canlı yayınına konuk oldu ve konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekber, "Türk Hukuk Enstitüsü tarafından Adana Cumhuryet Başsavcılığı'nın konusu Türk Ceza Kanunu devletin egemenlik alametlerine karşı işlenen suçlar başlığı altında TCK'nın 300. maddesinin birinci fıkrasında düzenlenmiştir. Burada yasanın amir hükmü gereği açıkça şunu söylemektedir; 'Türk bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette' şeklinde ibaresi söz konusudur. Burada 'sair surette' kavramı aslında bizim için çok önemlidir. Burada eline alınan bayrak Türk bayrağıdır. Rengini şehitlerimizin kanından alan Türk bayrağıdır. Bu açık bir şekilde kişi tarafından bilinmektedir. İki bayrak aynı anda alınıyor. Ve biri yere atılıyor. Burada sair suretten kast edilen aslında bayrağın olduğunun bilinmesidir. Biz yapmış olduğumuz suç duyurusunun takipçisi olacağız ve peşinde duracağız." ifadelerini kullandı.

TÜRK BAYRAĞINI YERE ATTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimindeki Adana Büyükşehir Belediyesinin Başkanı Zeydan Karalar, sahneye çıkarken elindeki iki Türk bayrağından birini yere attı.

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞTI

Karalar'ın resmi sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde, korumasının elindeki bayraktan birini çekerek aldığı, diğer elindeki Türk bayrağını ise yere bıraktığı görüldü.

GAZİ VE TERÖR MAĞDURLARINDAN SERT TEPKİ

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz yaptıkları ortak basın açıklaması ile eline aldığı Türk bayraklarından birini yere atan CHP'li başkana tepki gösterdi.

Sözen ve Gündüz yaptıkları açıklamada, "Etkinlikte 2 Türk bayrağından birini alıp diğerini yere atan CHP'li Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptığı bu çirkin hareketle haddini ve maksadını aşmıştır. Ülkemizin bağımsızlık sembolü olan, al rengini şehitlerimizin kanından alan, onur ve şerefimizin timsali Türk bayrağımızı yere fırlatan Zeydan Karalar'ı esefle kınıyoruz. Zeydan Karalar bu çirkin, kabul edilemez hareketi ile şehitlerimizin aziz hatırasına saygısızlık etmiştir. Bu hareketi ile 5237 sayılı TCK'nın 300. maddesine muhalefet ederek suç işlemiştir.

Bu kanun maddesi hükmüne göre 'Türk Bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette ve alenen aşağılayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.' Bu suçu işlediği sabit olan Karalar'ın bu kanun ile cezalandırılmasını talep ediyoruz. Daha önce Adana'da şehit ailemize hakaret ederek işten çıkaran Karalar'ın milli ve manevi değerlerimizle sorununun olduğunu düşünüyoruz.

Şehit ailemize karşı hukuksuz bir tutum içine giren bu zatın Adana'da yaptığı faaliyetler ve dirsek temasında olduğu kişiler yakından incelendiğinde PKK ve HDP'ye sempati duyduğu, HDP'lilere yaranmak için büyük çaba içinde olduğu açıkça görülmektedir. Karalar'ın mukaddes değerimiz olan bayrağımıza yaptığı bu saygısızlık asla cezasız kalmamalıdır. Şehit aileleri ve gazileri olarak bu konunun takipçisi olacağımızın ve durum hakkında Ankara Adliyesine giderek suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.