RTÜK yalanlara kanmadı

Yaşam Haberleri

RTÜK, erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak gösteren ‘Koca Koca Yalanlar’ adlı dizi nedeniyle yayıncı kuruluşa para cezası verdi. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Koca Koca Yalanlar’ isimli dizide erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak gösterildiği gerekçesiyle Kanal D’ye idari para cezası uyguladı. RTÜK’ün dün gerçekleştirilen toplantısında aile yapısını olumsuz etkileyen ve sağlık beyanıyla ürün satışı gerçekleştirilen yayınlar ele alındı. Üst Kurul, bu kapsamda, pazartesi günleri ekrana gelen ‘Koca Koca Yalanlar’ isimli dizide, erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak ekranlara yansıtıldığını saptadı. 

YAYIN DURDURMA CEZASI

Dizide yer alan söz konusu sahne ve diyalogların Türk aile yapısını ve toplumsal değerleri zedelediğini değerlendiren Üst Kurul, dizinin yayınlandığı Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi. RTÜK, Yeni Sinema TV ve Kanal S’de sağlık beyanıyla ürün satışının yapıldığını belirleyerek, her iki kanala da 10’ar gün geçici yayın durdurma müeyyidesi uyguladı.    Ayrıca her iki kanala günlük tele-alışveriş süresi olan bir saatlik süreyi aşmaları ve yayınlarda tele-alışveriş kapağı ile tele-alışveriş giriş çıkış logosu kullanmamaları nedeniyle de idari para cezası kesildi. Anadolu TV’de tanışmaya ve arkadaş bulmaya aracılık eden akar bant yayınlarının yapıldığı belirlendi. Kanala, bu yayınları sebebiyle aylık brüt gelirinin yüzde 5’i oranında idari para cezası ile 5 kez program durdurma cezası verilmesi kararlaştırıldı. Yayınladığı ‘Kolpaçino’ adlı filmde argo ve küfürlü ifadeler ile genel ahlaka aykırı hareketlere yer verilmesi sebebiyle Doğu TV’ye de ceza verildi. RTÜK, ayrıca AS TV’ye ise yayımlanan bir klip nedeniyle cezai yaptırım uyguladı.

 
Tüm Yaşam haberleri için tıklayın