Selahattin DÖNMEZ
Selahattin DÖNMEZ
sdonmez@sdonmez.com
Yazarın Sayfası

10 adımda kanserden korun

Herkes kanser hücresine sahip. Ancak önemli olan bu hücrelerin yayılma hızı. Araştırmalara göre hayat tarzında yapılacak 10 değişiklik bu hücrelerin aktive olmalarını büyük ölçüde engelliyor.

Hepimizin vücudunda kanser hücreleri bulunur. Kanser hücreleri vücutta birkaç milyara kadar çoğalmadıkça standart kan testlerinde kanser olup olmadığınızı anlayamazsınız. Kanseri yendiniz denilmesi artık tedaviler ile vücutta kanser hücrelerinin kan testlerinde saptanamayacak kadar azaldığı anlamına gelir.

1- Sigarayı bırakın: Sigara  akciğer, dudak, dil, ağız boşluğu, gırtlak, mide, yumurtalık ve yemek boru kanserlerine sebep olur.

2- Alkolü kesinlikle azaltın veya hayatınızdan çıkarın: İngiliz Tıp dergisi 300 bin kanser vakasının 13 bininin aşırı alkol kullanmasına bağlı kanserin geliştiğini bildirdi. Özellikle ağız, boğaz ve gırtlak kanseri sebebinin alkol olduğu biliniyor. Aşırı alkol tüketimi nedeniyle yılda y400 bin kişinin bu tür kanserlere yakalandığı belirtiliyor. Alkol vücutta oluşturduğu kimyasallar ile hücre DNA’sına zarar vererek kanser  tetikliyor.

3- Mevsiminde beslenin: Organik veya geleneksel tarım uygulanmamış taze sebze ve meyvelerde ilaç kalıntıları ve yüksek oranda kimyasallar bulunma riski çok yüksektir. 

4- Haftada çok az et tüketin: 500 gramı geçmeyecek şekilde buharda veya fırında pişirilmiş kuzu eti tercih edin.

5- Şekeri unutun: Un ve sofra şekeri olan yiyecekleri yemeyin.

6-  Doğru yağı tüketin: Mutfakta yağ olarak zeytinyağı, fındık yağı veya ayçiçeği yağını tercih edin. Bu yağların da antioksidanı yüksek olan erken hasatlarını tercih edin.

7- Tütsülenmiş yiyeceklere veda edin: Tütsülenmiş yani füme et, balık, peynir veya şarküteri ürünleri kanser etmeni. Mangalda kömüre yakın pişirmek, kızartma da aynen tütsülenmiş gibi tehlikeli.

8- Yatarken yemek yemeyin: Yatmadan en az 3 saat önce yemeyi kesin. Yiyip yatmak vücudun toksin üretmesini sağlayarak uyuyan kanser hücrelerini uyandırabilir.

9- Bol spor yapın: Her gün en az 45 dakika yürüyüş veya sevdiğiniz sporu hayatınıza geçirin. Bağışıklık sistemi güçlenecek ve kanser önleyici hormonlar aktive olacaktır. Spor yaparken bol su içmek toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Spor öncesinde sağlıklı meyvelerden sonrasında az yağlı süt tüketin.

10- Baharatları bol tüketin: Güvenli üretilmiş ve evinizde doğru depoladığınız veya sakladığınız acı pul biber, kekik, kimyon, zerdeçal, tarçın ve karabiberi günlük beslenmenizde bolca kullanın.