Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

2001 krizini hatırlama zamanı

Bugünlerde çok net bir “sürümünü” gördüğümüz “ülkelerde seçim dışı yöntemlerle iktidarları avlama oyununun” sonraki versiyonlarından birinin “finansal” olacağını düşünüyorum. Halkın İRADESİ ve SEÇTİKLERİNİ yok sayarak istediklerini almaya çalışanlar durmayacak ve maalesef bu süreç çeşitli “sürümler” halinde dalga dalga devam edecektir...

Peki ne yapacağız? Bu süreçlerde en doğru silah BİLİNÇ-Lİ OLMAK, SAKİN KALABİLMEK ve BİLGİ ile cevap verebilmektir...Olaya bu açıdan yaklaşan biri olarak KÜRESEL ve YEREL güçlerin o dönemki Hükümetin finansal-entelektüel eksikliği ve irade ortaya koyamama durumundan yararlanarak ortaya koydukları denemeyi sizlere detaylı şekilde aktarmak ve bilgi hazinemizde saklayalım notunu düşmek istiyorum...

Çıkarım 1: GEÇMİŞİMİZİ Anlayamazsak-Anlamlandıramazsak, “nereden nereye” geldiğimizi ve “bundan sonrasını” algılayamayız-sorgulayamayız...

Sevgili dostlar, “arama motorlarına” 2001 krizi ile ilgili başvurduğunuzda karşınıza şu tip cümleler çıkar; “Anayasa kitapçığı atılmasıyla başlayan ve...”!

Şimdi sıkı durun; 2001 krizi “anayasa kitapçığı atılmasıyla” başlamaz, tam tersi “atılmasıyla biter” ve bitiş yani “soygun” ilan edilir, alarm zilleri çalmaya başlar...

Nasıl mı?

Size ispat edeyim... Aşağıdaki grafiğe lütfen bakın. Solda gördüğünüz üçgenin alt bacağı olan kırmızı balon 1999 yılının 11. ayından itibaren başlar. Endeks değeri 8,000 civarında tutunmaya çalışır. Sağda gördüğünüz balon ise 2001 Şubat ayını gösterir ve endeks değeri yine 8,000 civarındadır. Yukarıda gördüğünüz zirve yani üçgenin üst köşesi 20,617 seviyesidir ve TL bazında Cumhuriyet tarihinde görülen en yüksek değerdir...

 

Peki bütün bunlar ne anlama geliyor?  Maddeler halinde sorgulayalım;

1- Gördüğünüz 8,000’lerden 20,000’lere gelişin süresi sadece 8 hafta!

2- Bu 8 hafta içinde Türkiye’de çıkan “olumlu haberlerin” iki ana fikri var; 1- Türkiye IMF ile yeni bir anlaşma yapıyor, 2- Türkiye AB’ye tam üye oluyor!

3- Bu 8 haftada yabancı takası 5 milyar dolardan 14,5 milyara çıkarken, 2000 Ocak yani zirve ile 2001 Şubat yani dip arasında yeniden 5 milyar dolara dönüşü 13 ay!

4- Daha açık yazayım; 15 ay içinde ülke piyasalarında o güne kadar yaşanan en büyük “giriş-çıkış” yaşanıyor ve Türkiye 2000 ocak-2001 Şubat arasında o tarihe kadar yaşadığı en büyük cari açığı veriyor!

Sevgili dostlar, 2001 Şubat ayında “anayasa atıldı” krizi çıkmadan Türkiye tarihinin en büyük-giriş çıkışını, tarihinin en büyük cari açığı eşliğinde yaşıyor ama “idrak edemiyor”! Diğer piyasalarda da durum farklı değil, şimdi gelin birlikte “TL-Dolar ilişkisine” bakalım:

 

Grafik çok açık ve “anlayamadığımız” detayları ortaya koyuyor. Maddeler halinde sorgulayalım;

1- 2001 Şubat ayına kadar yani yukarıda gördüğünüz kırmızı balon içindeki sürede “1999-2001 Şubat” dolar kuru Merkez Bankası kontrolünde ve 600 TL civarında lineer bir artış var.

2- Türkiye 1999-2001 Şubat arasında tarihinin en büyük “giriş-çıkışını” yaşarken MB “döviz çıkışını” desteklercesine isteyene 600 TL civarında istediği kadar dolar veriyor! Daha açık yazayım; Türkiye soyuluyor ve MB bu trendi pompalıyor! 2001 Şubat yani “Anayasa atılana” kadar sermaye piyasasında “10 milyar dolar” cebe koyanlar doları kaç liradan alacağını biliyorlar!

Çıkarım 2: “Kitapçık atıldığı” zaman SOYGUN bitmiş, paralar MB desteğinde 600 TL’den dolara çevrilmiş ve Türkiye çoktan terk edilmişti. Artık sistemi patlatmak ve “krizi ilan edip” içi boşaltılan Türkiye’yi “teşhir edip, ortalığı karıştırarak” ortadan kaybolma zamanıydı!

Sevgili dostlar, bu kriz sonrası Türkiye’de YERLEŞİK DÜZEN medya unsurlarının neyin propagandasını yaptığını hatırlıyor musunuz? Ben çok net hatırlıyorum, eminim sizler de unutmadınız; KEMAL DERVİŞ PARTİ KURSUN, BAŞBAKAN OLSUN, BU ÜLKE KURTULSUN! Ama olmadı! BAŞARAMADILAR! Her türlü senaryoyu deneyen, oradan oraya kelebek gibi seken Derviş değil, HALKIN sağduyusu ile bu oyuna tek başına karşı duran Erdoğan seçildi!

Sonuç: Bu tablolar sonrası hala “anayasa atıldı kriz çıktı, Derviş Türkiye’ye kendi kendine geldi” diyenler varsa onlar için söyleyecek tek cümle var; “idrak edemezsen, her zaman her şeyini elinden alırlar”!

Son söz: Yukarıda verileriyle anlattığım soygun ve sonrası SİYASİ SENARYOLAR, tam bir KÜRESEL-YEREL “Finansal Ergenekon tertibidir” ve savcılar tarafından araştırılması gerekir! Bakmasını bilenlere GERÇEKLER ortada!