Selahattin DÖNMEZ
Selahattin DÖNMEZ
sdonmez@sdonmez.com
Yazarın Sayfası

Dondurma tüketirken dikkat

Kalsiyum deposu dondurma bilinçsiz tüketildiğinde hastalıklara davetiye çıkarıyor. Yaz mevsiminin gözde yiyeceğinin uygun koşullarda üretilmesi ve tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Uygun koşullarda üretilen ve satılan dondurma tüketim miktarı ve zamanına dikkat edildiği sürece yararlı bir besindir. Dondurmanın ana bileşeni süt olduğu için, süt grubu yiyecekler arasında yer alabilir. Yaklaşık 5-6 top sade dondurma 1 büyük boy su bardağı sütün yerine geçebilir. Sade dondurma içerdiği besin öğeleri nedeniyle sütün yerine geçebilse de tüketim miktar ve zamanına edilmelidir. Çünkü; dondurmanın şeker içeriği yüksek olduğu için öğün öncesi tüketimi iştahı kapatarak öğünlerde yeterli besin alımını engeller. Midede kramp oluşturmaması içinse yavaş yenmelidir. Dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına ve kasılmalara neden olur. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye eder. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonları azaltır. Ancak solunum enfeksiyonu sırasında, yutak ve bademcik iltihaplarının tedavi sürecinde dondurma önerilmez. Dondurmanın önerilmediği diğer bir grup ise şişman kişiler ve şeker hastalarıdır. Gelişigüzel yer ve zamanlarda tüketilen dondurma ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle dondurma yendikten sonra su içilmelidir.

Pastorize sütle hazırlanmalı

Dondurmanın yapıldığı sütün pastörize olması ve hazırlanırken mikroorganizmalarla bulaşının önlenmesi gereklidir. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Bu nedenle çok kolay bozulur.  İzinsiz üretilen veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalı Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucuların yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemeli.

 Vitamin ve mineral deposu

Dondurmanın yapımında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra; tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık, fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar bulunur. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayı besin değerleri açısından zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra; A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.