Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘Ölümlü iş kazası yapan şirket’ linyit sahası alamayacak

Linyit sahalarının özelleştirilebilmesine yol açan “düzenleme” tartışılırken konunun uzmanlarından gelen bir açıklama Türk Devletini harekete geçirdi. Açıklamanın bir bölümünü aynen aktarıyorum; “...Türkiye’nin tek yerli enerji kaynağı olan ve stratejik enerji teminatı olarak Linyit sahalarının özelleştirilmesi ve özel sektör eliyle işletilmesi dünyada ölümlü maden kazalarında ön sıralarda olan Türkiye’nin bu vahim iş güvenliği tablosunu çok daha derinleştirecektir...”

Sevgili dostlar, “yerli enerji hammaddesi” olarak kullanılmasının teşvik edilmesine taraf olduğum ama detayları hakkında çok ciddi çekinceler taşıdığım konunun “özelleştirme-gereklilik” kısmını yazının ilerleyen bölümünde tartışmaya açacağım. Bu detaylara geçmeden yukarıdaki açıklama sonrası Ankara’yı harekete geçiren kaygıyı ve yapılacak düzenlemeyi aktarmak istiyorum. Konu hakkında ortaya konan “uzman görüş” son derece doğru. Bu yataklar ekonomiye kazandırılsın fakat “madencilik alanında ölümle sonuçlanan kaza yapmada dünya ortalamasının çok üstünde yer alan bazı şirketlerin de bu işe girmesi mutlaka önlensin! Peki nasıl yapılacak? Çok zor değil! Bu haklı kaygıya takılan Ankara, konuyu birkaç gündür tartışmaya açtı ve çözüm bulundu; geçmişte ÖLÜMLÜ KAZAYA SEBEP OLAN ŞİRKET VE BU ŞİRKETİN ORTAKLARININ PAY SAHİBİ OLDUĞU BAŞKA ŞİRKETLER LİNYİT SAHASI VE TERMİK SANTRAL İŞLETEMEYECEKLER! 2013 başına kadar Avrupa-ABD standartlarının tam uygulanmasıyla diğer lisansları da iptal edilecek!

Sonuç: Linyit sahalarının ekonomiye kazandırılmasından ve enerji bağımlılığının azaltılmasından yanayım! Yalnız dünya standartları da dikkate alındığında yukarıdaki detay çok önemli; onlarca insanımızın canına mal olan kazalara ihmal sonucu yol açan şirketler hala bu alanda faaliyet göteriyor ve işin garibi hala yeni “işletme” peşindeler. Ankara’nın bulduğu çözüm çok sağlıklı ve “Türkiye’de dışa enerji bağımlılığımızı azaltma” yolunda önemli bir adım atarken “sektörü de DÜNYA STANDARLARINA” kavuşturuyor... Uzun lafın kısası; 2013 başından itibaren geçmişte “ölümle sonuçlanan kazalara yol açan şirketler” bu alanlarda faaliyet gösteremeyecek ve ihale ile almış olsalar dahi her türlü lisansları iptal edilebilecek!

Son söz: Amerika’da ve özellikle Fransa’da “milyar dolarlık” ihaleler sonucu aldıkları alanlarda kazaya yol açan şirketlerin lisansları iptal edildiği gibi “milyar dolarlık, euroluk cezalar” kesildi! İNSAN HAYATI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR! Güncel örnek; İngiliz ilaç şirketine kesilen 3 milyar dolarlık ceza! Haydi Türkiye göster Büyük Devlet olduğunu ve bu düzenlemeyi acilen yaparak İNSAN’a sahip çık!

Not: Çok yakında bu köşede ve TV ekranımızda “Türkiye’nin maden gerçeğini” tartışmaya açacağım ve sizler de çok ama çok önemli detayları öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. Konu hakkında her türlü bilgiyi bana yigitbulut@yirmidort.tv adresimden veya gazeteden ulaştırabilirsiniz...

Devletin ormanında gençlerimizi zehirliyorlar!

Yıllardır sizlere “Park Orman” rezaletinden bahsediyor ve hep aynı soruyu soruyorum; halkın olması gereken bu ormanda o adamların ne işi var! Neden halk, ormandan yararlanamıyor?

Sevgili dostlar, iş artık bu boyuttan da çıktı ve “içki-sigara firmalarının” gizli-açık sponsorluğunda konser düzenlemeye kadar vardı! Daha açık yazayım; orman ezilircesine içerisi 18 yaşından küçüklerin de olduğu gençlerimiz tarafından dolduruluyor ve içeride gençlere bedava içki-sigara veriliyor! Neymiş bira şirketi sponsormuş! YERİM BÖYLE SPONSORU!

Anneler, babalar, bu yazıyı yazdığım saatte Şişli Kaymakamı ve Orhan Kural başta olmak üzere bazı “gönüllü sigara” savaşçılarının bu gece oraya “yasağın nasıl hiçe sayıldığını” tespit etmeye gideceğini öğrendim... Bundan sonrası ilginç gelişmelere sahne olabilir, aktarmaya devam edeceğim...

Sonuç: İstanbul’da birçok işletme sigara yasaklarına uymuyor! Burası da onlardan biri! İşin tadı kaçmak üzere, umarım gereken önlemler alınır!

Son söz: Türk Devletine de bir çağrım var; Devletin ormanında gençlerimize pazarlanan “zehirlere” DUR deme zamanı gelmedi mi? Derdim “yasaklar getirilsin” değil! Yapılan düzenleme “toplu alanlarda sigara içilmesini” yasaklıyorsa, gençleri korumak için “alkol satışına” düzenleme getiriyorsa ve BİRİLERİ bu düzenlemelere rağmen satmayı bırakın “BEDAVA SERVİS” ediyorsa, DEVLET buna seyirci kalamaz! KALMAYACAKTIR!