Resul KURT
Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Anneler müjde bekliyor!

Doğum borçlanmasıyla ilgili değişiklik ihtimali gündeme geldiğinden bu yana bir çok okurumuzdan konuyla ilgili e-postalar alıyoruz. 

Mevcut uygulamada doğum borçlanmasında en çok sorun yaşanan konular sigortalılık öncesi doğumlara borçlanma hakkını olmaması, mevcut yasada 2 doğumla sınırlandırılmış olunması, Banka sandıklarında çalışanların doğum borçlanması hakkının olmaması, Bağ-Kur’luların doğum borçlanması hakkının bulunmaması gibi hususlarda eksiklikler hissedilmektedir.

Okurumuz H. Korkusuz, “Bunca işinizin arasında bu e - postayı okumaya fırsatınız var mı bilemiyorum. Ancak ben yine de okuduğunuzu kabul ederek şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bilindiği gibi TBMM’de bu günlerde bir tasarı görüşülmektedir.

Bu tasarıda; kadınların doğum borçlanma sayısı 3’e çıkarılmakta, aynı zamanda memur ve Bağ-Kurlu kadınlara da bu haktan yararlanma imkanı tanınmaktadır.

Ancak iş hayatından önce doğum yapmış kadınlar bu tasarıda da kapsam dışı kalmış görülmektedir. Ki bu kadınların çoğu; evliyken çalışmaya ihtiyaç duymamış, ancak bir nedenle boşanıp çocuklarıyla ortada kalakalmış ve çocuklarıyla beraber hayata tutunabilmek için  sonradan çalışmak zorunda kalmış dul kadınlardan oluşmaktadır.

Daha yeni yapılan Anayasa değişikliğinde, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasından bahsedilmektedir. Ancak görülen o ki erkeklere pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. (İşe girmeden önceki askerlik borçlanmasının kabulü-işe girmeden önceki doğum borçlanmasının kabul edilmemesi vb. )

Bu konuda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapılacaksa eğer ( ki doğum sonrası çalışmak zorunda kalan dul kadınlarımızın iş yaşamındaki konumu ve pek çoğunun emekli olamayacak şekilde bölünmüş sürelerle çalıştırılmaları göz önüne alınarak);  KADINLARIMIZIN İŞE BAŞLAMADAN ÖNCEKİ DOĞUM BORÇLANMALARINI DA KABUL EDECEK BİR DÜZENLEME YAPILMALIDIR.

Kadınlarımızın çileli geçen yaşamlarında, bari emeklilik hakkı elde etmelerinde bir nebze olsun rahatlamalarını sağlayacak bu düzenlemenin bir an önce yapılması vicdani, insani bir görev olarak görülmelidir.” Diyor. Bu konuda kamuoyunda büyük bir beklenti var. Tüm anneler bir an önce bu mağduriyetin giderilmesini istiyor. Umarız annelerin bu haklı çığlığı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşır ve SGK yönetimi ile Çalışma Bakanlığı tarafından desteklenir.

Yabancı öğrencilerin staj sorunu var

Yatırımcı çeken ülke olmanın getirdiği özelliklerden birisi de gerek yönetici ve çalışan ve gerekse de staj anlamında çok sayıda yabancı uyruklu kişinin gelmek istemesidir.

Ülkemizde faaliyet gösteren global şirketlerin diğer ülkelerden staj amacıyla gelmek isteyen yükseköğretim ve mesleki eğitim veren okullarının öğrencilerinin bu taleplerinin karşılanmasında sorun yaşadıklarını görüyoruz.

Mutlaka torba yasa ile ülkemize staj amacıyla gelecek öğrencilerin çalışma izni ve sosyal güvenlik muafiyetlerini düzenleyecek bir madde eklenmelidir.

İş teftişin acı kaybı

Ülkemizde çalışma hayatının denetimini yapan meslek gruplarından birisi de iş müfettişleridir. Emekçinin, mağdurun, haklının koruyucusu olmak zorunda olan ve özveriyle hizmet eden iş müfettişi meslektaşlarımdan üzücü haber aldım.

Değerli kardeşimiz, meslektaşımız İş Müfettiş Yardımcısı Naci AYVALIOĞLU Kayseri’de inşaat işyerinin teftişini yaptığı sırada iskelenin çökmesi sonucu düşerek vefat etmiştir. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailesine ve iş müfettişleri meslektaşlarımıza sabır ve başsağlığı diliyorum.