Alin TAŞÇIYAN
Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Arjantin’İn dünya starı Ricardo Darin

Hangi role bürünse yakıştırmayı bilen Ricardo Darin Arjantin sinemasının ünlü filmlerinin birçoğunda başrol oynuyor. Darin’i tanıyalım.

Türkiyeli sinemaseverler Ricardo Darin’i simaen iyi tanır... Ama ismen de bilir mi, emin değilim. Oysa Darin, sadece Arjantin’in değil bütün Latin Amerika’nın en ünlü ve en iyi aktörlerinden biri. Uluslararası alanda en başarılı Arjantin filmlerinin birçoğunda o başroldedir! 2009 yılı Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı kazanan El Secreto de sus Ojos/ Gözlerindeki Sır’da bile Darin başroldeydi.

Hangi role bürünse yakıştırmayı bilen, siyasi içerikli dram kadar komedide de üstün performans sergileyen, lafta değil hakikaten karizmatik bir aktör, Darin. Arjantin sinemasının önde gelen

yönetmenlerinden Juan Jose Campanella, Fabian Bielinsky, Pablo Trapero ve müteveffa Eduardo Mignogna tarafından paylaşılamayan bir oyuncu.

Bir de çok mu yakışıklı dediniz? E, öyle tabii... Hele o grimsi yeşilimsi mavi gözleri! Zaten onu televizyon dünyasına, şimdi bizim taklitlerini yaptığımız ‘telenovela’ların romantik aşık rollerine taşıyan da o kenarlarındaki çizgilerle daha bir anlamlı bakan gözleri, şimdi kırlaşıp (tevellüt 1957) daha da çekici olan gür siyah saçları, işçi tulumunu da takım elbiseyi de taşıyabilen boyu posu. Heyhat, Darin evli ve iki çocuk babası, Arjantin tabloidlerine yansıyan dedikoduların tamamından haberdar değiliz ama mazbut bir yaşam sürdürüyor.

Babası Ricardo Darin ve annesi Renee Roxana ile birlikte daha 10 yaşındayken bir dizide oynayarak setlere ve mesleğe adım attığı için oyunculuk onun tüm hayatı! Yıllarca Alta Comedia ve Estacion Retiro ile Arjantinlilerin evlerine ekrandan konuk oldu. O günler artık geride kalsa da Ricardo Darin’i bir yıldız haline getirdi ve Arjantinli yönetmenlerin arthouse filmlerine de gişe şansı tanıyacak iyi bir oyuncuyla çalışma fırsatı verdi. Öte yandan tiyatroyu hiç bırakmayarak yeteneğini her fırsatta biledi.

Darin, bu hafta sinemalarımızda gösterime giren Tesis Sobre un Homicidio/ Cinayet Tezi adlı filmde öğrencisinin katil olduğundan kuşkulanan ve onun suçluluğunu kanıtlamayı saplantı haline getiren bir hukuk profesörünü canlandırıyor. Un Cuento Chino/ Chinese Take Away adlı filminin de bu yaz gösterime girmesi planlanıyordu ama ertelendi. Öyle olmasa bu şahane aktörün mizaha yatkınlığına ve farklı karakterlere bürünmedeki becerisine bir kez daha tanık olacaktınız...

HOLLYWOOD BARONLUK TEKLİF EDİYOR

Darin’in değişkenliğinin ve enerjisinin kanıtı işleridir: White Elephant/ Beyaz Fil, Carancho/ Akbaba, XXY,  Kamchatka, Nuevas Reinas/ Dokuz Kraliçe diye geriye doğru sayınca Ricardo Darin’in filmografisinin ne kadar parlak olduğunu hemen fark ederiz. Her yıl 100’e yakın film üreten Arjantin sinema endüstrisinde Darin’i bu kadar görünür kılan ve dünya çapında tanıtan sebep, en iddialı projelerde ilk tercih edilen aktör olması! Yukarıda adı geçen yönetmenlerin yanında yeni yeteneklerin örneğin Lucia Puenzo’nun Akbaba’da,

Sebastien Borenzstein’ın Chinese Take Away’da hem bir marka hem de ustalık mertebesinde bir aktör olarak onunla çalışmayı istemesi de tesadüf değil. Muhtemelen Darin yapımcıların gözünde de altılı ganyan!

Amerika kıtasının Güney’inde yere göğe konamayan Darin’in yıldızı nedense Kuzey’de hiç parlamadı. Oscar döneminde ABD’de verdiği bir söyleşide Darin’e Hollywood’da çalışmasının söz konusu olup olmadığını sorduklarında “Kimseyi kırmadan cevap vermeye çalışayım ama havaalanından içeri girerken gördüğümüz muamele çok rahatsız edici. Davetli olduğum, dışarıda beni bekleyen birçok görevli bulunduğu halde bile pasaport ve gümrük kontrolünden geçerken insan çok rahatsız oluyor” cevabını yapıştırdı ve ardından ekledi:  “Ayrıca henüz ilgimi çeken bir teklif almış da değilim. Ya Meksikalı uyuşturucu baronu rolü teklif ediyorlar ya da başka bir suçluyu oynamamı...” Paris’te verdiği bir söyleşide ise bütçe sıkıntılarına rağmen çok ilginç bulduğu Küba sinemasından bir yapımda rol almayı istediğini vurguluyor (toutelaculture.com)

Bütün bunlardan Ricardo Darin’in sıkı sıkıya arthouse çalışan bir oyuncu olduğu anlamı çıkmasın. Yukarıda adı geçen filmlerin hepsi gayet geniş bir kitleye hitap eden ana akım yapımlar. Ticari sinemanın komedi, gerilim, suç gibi çok izlenen türlerinden nitelikli örnekler. Bu sayede de Darin dünyanın dört bir yanında seviliyor.