Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Avrupalı dostları biraz daha üzeyim!

Gün geçmiyor bir Alman, İngiliz veya Avusturya gezetesinde hakkımda “karalama-küçültme-itibarsızlaştırma” amaçlı bir yorum, haber veya yazı çıkmasın...Bütün bu “nafile çabalama” bana birşeyi çok net gösteriyor; doğru yolda, Büyük Türkiye ideali ile atılan adımlar, kim tarafından, nerede atılırsa atılsın, bu arkadaşları rahatsız ediyor...Durmak yok yola devam!

Sevgili dostlar, Türkiye’nin geleceği gün geçtikçe daha parlak bir hale gelirken, bize “hasta adam” diyenler hasta olma hatta “son nefes” yolunda hızla ilerliyorlar. “Nasıl, Neden” diyorsanız, işte size küçük bir örnek...

Sevgili dostlar, Edward Lucas’ın “Yeni soğuk savaş” veya “Putin Rusyası ve Batıya tehdit” isimli eserinden bazı alıntılar yapmak istiyorum...Biz yazsak “taraflı bakmışsın” diyenler için bu çalılşmayı örnek alıyorum. Lucas, Türkiye’nin “avantajlarını” mükemmel analiz etmiş ve “bizim dahi bakarken kör kaldığımız noktaları” ortaya koymuş...

Çalışmadan bazı alıntılar yapıp yorumlarımı ekleyeyim, sonra siz karar verin “enerji denklemi ile ilgili” nasıl bir soru soracağınıza ve Türkiye yükselirken, “yeni hasta adamın” nereye gittiğine ?

Başlıyoruz;

1: “...Avrupa ülkelerinin “gaza bağımlı” olma oranı ne? Birkaç resmi rakam vereyim; Finlandiya yüzde 100, Slovakya yüzde 100, Yunanistan yüzde 84, Polonya yüzde 63, Fransa yüzde 23, Almanya yüzde 40, İtalya yüzde 32...AB ülkelerinin “gaz bağımlısı olma” oranı ortalamada yüzde 50 üstünde...”

2: “...Gaz bağımlısı olma durumu, AB’nin tek başına hareket edememesi gibi sorunlar çıkarıyor...AB ülkeleri birbirlerini geride bırakarak Rusya’nın gaz devi Gazprom ile anlaşma yapma derdindeler”...

3: “...Avrupa, bir taraftan kurumsal olarak Rusları tekelcilik ile suçlarken, İngiliz, Alman, İtalyan ve Hollanda şirketleri, Gazprom ile sürekli AB standartları dışında anlaşmalar imzalıyorlar. AB kararları çoktan yalan olmuş! Hatta iş o kadar ileri gitmiş ve o kadar büyük bir acele var ki; 16 hatta şimdi 20’nin de üstünde AB ülkesinde Gazprom doğrudan yerli ortaklar ile şirketler kurmuş durumda”...Burada bir not düşmem gerekli; Türkiye’yi Rusya ve Gazprom’a karşı sürekli kışkırtan Almanya “tam bir Gazprom” bağımlısı!

Sonuç: Bu veriler sonrası Türkiye’nin “büyük denklemde ana oyuncu olma” çabasını analiz edemeden “Türkiye’nin derdi ne” diyenlere bir daha sormak istiyorum; detaylara iyi baktınız mı ? Türkiye tarihi bir fırsatın eşiğinde ve “Avrupa’nın bağımlı olma durumu” arttıkça Türkiye’nin “elindeki kozlar da” orantılı olarak artacak. Buna bir de Azerbaycan (TANAP) ve İran üzerinden gelecek hatları ekleyin, tablo çok açık ve net!

Son söz: “Hasta Adam” Avrupa hızla “sonuna” yaklaşırken, Türkiye hızla “bölgenin hatta coğrafyanın MERKEZ’i olma” yolunda ilerliyor...Gerçekler çok açık ve Türkiye’nin “dev adımları” durdurulamaz ! Buradan sürekli karalamaya çalışan yabancı basın kuruluşlarına da sesleniyorum; ne yazarsanız yazın, ne yaparsanız yapın HERŞEY OLACAĞINA VARACAK! Takdir size aşar!

Son söz: 2006-2012 arasındaki “ortalama veriler” ile yüzde 50 üstünde bağımlılık “genel katsayısına” sahip bir Avrupa gerçeği var! Büyüyen “ekonomi” ve “değişen nüfus” yapısı ile “bağımlılık katsayıları” her gün daha da artıyor... Peki Türkiye ne yapmalı? Yapılacak çok açık; Avrupa tarafından değil, olaya “Rusya, Azerbaycan, İran” tarafından bakacağız! Avrupa’nın taleplerini ve “zorunluluklarını” Rusya’nın, Azerbaycan ve İran’ın “bizim vasıtamız” ile verecekleri ile birlikte analiz edeceğiz!

Not 1: Kimler kafamızı karıştırmaya çalışırsa çalışsın; bölgedeki “kaynakların” Türkiye üzerinden “aktarılması-depolanması-kontrol edilmesi” konularında çok dikkatli olmalı ve “optimal stratejiyi” sorgulayarak davranmalıyız. Hala kapısında “bekler” gördündüğümüz Avrupa çoktan kapımıza düşmüş ama bunu analiz edip “senteze ulaşacak” noktaya biz hala gelebilmiş değiliz...Uyan Türkiye “nasıl büyüdüğünün ve en büyük olabileceğinin farkında ol” ve gereğini yap !

Not 2: Türkiye’nin “enerji denklemin” bir de “nükleer adımlarını” ekleyerek bakalım ve 2023 hedefini şimdiden görmeyi deneyelim ! Bitirirken bir de ucuz bir oyundan bahsedelim; “Almanya nükleer santralleri kapatıyormuş” !!