Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Baba sevgisi yüksek özgüvenin kaynağı

Köşenin adı ‘Annem Benim’. Sık sık baba-dede-amca okurlardan da mail alıyorum. Pek mutlu oluyorum öyle zamanlarda. Epeyce oluyor, yaşının hayli ileride olduğunu kullandığı kelimelerden çıkardığım bir okuyucum “Biz dedeleri de unutmadığınız için teşekkürler” türünden bir şeyler yazmıştı. Sanırım, Kerem ve Elvan’ın dedeleriyle yaptıklarını ve bundan aldıkları keyfi anlattığım bir yazıydı. İşte bu nedenle “Erkek okurlarımız da bu köşenin misafiri oluyor sıklıkla” diyerek yarınki Babalar Günü öncesinde doğrudan babalara seslenesim geldi. Çünkü ‘özgüven’ annelerin çocuklarıyla ilgili konularda ‘yumuşak karnı’.

“Ay bu çocuğun da özgüveni mi yok nedir?” cümlesi anneleri yerle yeksan etmeye yetiyor. Oysa çocukların özgüven sahibi olabilmelerinde babaların sevgisini hissettirmesinin yeri büyük... Babaların, çocuğun bakım ve yetiştirilmesinde ikinci planda kalmaması gerektiğini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, sevgisini göstermeyen, ciddi ve otoriter babayla aşırı şımartan baba modelinin, çocuğun gelişimini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bazı anne babaların çocuklarına karşı ‘iyi polis-kötü polis’ oyununu oynadıklarını, bir tarafın hep çocuğun hatalarını kapatırken diğer tarafın disiplin kurmak için sert ve otoriter olduğunu anlatan Ünsalver, bu durumun kafa karıştırıcı olduğuna dikkat çekiyor:

“Bazen ebeveynler, kendi baba ya da annelerinden gördükleri yanlışları çocuğuna uygulamamak için farklı davranıyor. Kendi babası ona aşırı otorite gösterdiyse, o çocuğuna aşırı sevgi gösterip sınırsız tolerans tanıyor. Bazen de bir taraf sürekli çocuğa iyi davranıp, diğer taraf kötü model üstleniyor. Yanlış çünkü çocuğun kafası karışabilir. Çocuk işine gelen tarafı seçer. Sınır çizen, otorite uygulayan kişiye karşı ya saldırgan olup isyan ediyor ya da içine kapanıyor. Sevilmediğini düşünüyor, bu onun ileriki hayatını ve ilişkilerini de etkiliyor. Sürekli ceza alan, disiplin uygulanan çocuk onaylanmadığını düşünüyor.”

Ünalsever’in, çocuklarıyla iyi bir iletişim kurmak isteyen babalara önerileri ise şunlar:

“Çocuğun her hatasına tolerans göstermeyin, her sorunu siz çözmeyin, çözmesi için teşvik edin. Her isteğini yerine getirmeyin ancak sert ve anlayışsız bir baba da olmayın. Ders verir tonda öğretmen gibi konuşmayın. Sorgu memuru gibi sorular sormayın. Gözlerinin içine bakın, fiziksel temas kurun, okşayın, öpün. Sevildiğini hissettirin. Korkularını endişelerini sorun, ancak karşılaştığınız cevaplar karşısında paniğe kapılmayın. Korkularını ve güçsüzlüklerini cezalandırmayın, çözüm bulmaları için yardımcı olun. Aile kararlarında fikrini alın. Hatanız durumunda özür dileyin, kararlarına saygı gösterin. Eşinize sevginizi göstermekten kaçınmayın ki çocuk kendisini sevgi ağacının meyvesi olarak görebilsin.”

Mutlulukla, sağlıkla, huzurla geçireceğiniz günleriniz olsun. Babalar Günü’nüz kutlu olsun...

Minnie Beyoğlu’na gelmiş

MInnIe ve Mickey, İstanbul turunda... Disney karakterlerinin çizerlerinden Fabrizio Petrossi tarafından resmedilen ‘Minnie ve Mickey İstanbul’da’ tişört serisi, 2-10 yaş arası çocuklar için Koton 2015 yaz çocuk koleksiyonunda. Mickey Kızkulesi, vapur ve Galata Kulesi’nde, Minnie Beyoğlu ve İstiklal Caddesi’nin sembolü olan tramvayda resmedilmiş. Fiyatı 25.99 lira.

Dolu dolu bir tatil

TED Rönesans Koleji, çocukları keyifli, nitelikli bir yaz okuluna davet ediyor. Basketbol, voleybol, jimnastik ve hareket eğitimi, tenis, dans, mini futbol, satranç, eğlenceli ve değişimli sanat, yaratıcı drama ve ritim atölyesi gibi aktiviteleri içeren TED Rönesans Koleji Yaz Okulu’nun ilk dönemi 6-17 Temmuz günleri arasında.

Mutlu bebek geleceğin mutluluğu

Molfıx’in hedefi, mutlu bebekler, mutlu yarınlar! Marka, yeni kampanyası kapsamında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan’la işbirliği yaparak ebeveynlerin nasıl daha mutlu çocuklar yetiştirebileceğinin altın kurallarını anlatıyor. Mocan “Bir bebeğin mutluluğu, anne daha çocuk doğurmaya karar verdiğinde etkilenmeye başlıyor. Annenin sağlığı, annenin beslenme şekli, hamile kaldığında çocuğuna geçirebileceği tüm özellikler, hepsi doğacak bebeği etkiliyor” diyor.

Sesi çıkıyor derisi renk değiştiriyor

Dinozor deyince sizin evde de akan sular duruyorsa, Jurassic World filmini çoktan izlediniz. Filmin figürleri de oyuncakçılardaki yerini aldı. Oyuncaklar arasında en çok dünyanın en tehlikeli hayvanı Indominus Rex”in elektronik dev figürü ilgi çekiyor. Indominus Rex, 50 cm boyunda, devasa çenesi, farklı ses efektleri ve renk değiştiren derisiyle de hayli ürkütücü.