Resul KURT
Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Bağ-Kur borcu olanlar kolaylıkla emekli olacak

Bağ-Kur’luların en büyük sorununun prim borçlarının ödenemeyecek kadar yüksek tutarlara ulaşması ve borçlu olmalarından dolayı da sağlık yardımı alma haklarının bulunmaması olduğunu söyleyebiliriz. 

Özellikle Bağ-Kur’dan emekli olma hakkı elde etmesine rağmen, emeklilik için gereken prim günü ve yaş şartını tamamlamasına rağmen borcunu ödeyemediği için emekli olamayan yüzbinlerce esnaf ve sanatkar bulunmaktadır. Borçlarını ödeyemedikleri için emekli olamamakta, emekli olamadıkları için de Bağ-Kur borçları da katlanarak artmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’daki 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’nda “Bizim medeniyetimizde, milli ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir, gerektiğinde vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkimdir hakemdir” diyerek esnafımızın önemini anlattı. Bu, yaşanan büyük mağduriyetlerin önüne geçileceğinin habercisiydi. Bağ-Kur borçları, borçların ödenmesi, faiz vb. hususlarda önemli detaylar aktarıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu 27.11.2014 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile Türkiye Halk Bankası arasında 26.11.2014 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalandığını açıklamıştır. Buna göre:

Prim borçları sebebiyle emekli olamayan Bağ-Kur’lulara masrafsız (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç), 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı sağlanmıştır. Halk Bankası, kullandırılan kredi nedeniyle sigortalılarımızdan hiçbir ad altında dosya masrafı almayacaktır. 

Halk Bankası ile yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı getirilmiştir.

Halen bir işverene bağlı olarak SSK’lı çalışan çalışan ve önceden Bağ-Kur kapsamında çalışması nedeniyle prim borcu olan ve borcunu Torba Kanun kapsamında yapılandırarak ödeme yapması halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da, Halk Bankası’ndan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödemek için krediden yararlanacaklardır.

Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılar prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Türkiye Halk Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir. Kredi kullanarak prim borcunu ödeyen sigortalılara emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalının bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde Banka tarafından tahsil edilecektir.

0.97 faizle 36 ay vade ile Bağ-Kur’lu borçlular emeklilik hakkı kazanacaktır. 279.422 Bağ-Kur’lu bu hizmetten faydalanabilecektir. Yapılandırmaya konu miktar ise 3,6 milyar lira civarında olacağı düşünülmektedir.

Prim borçları sebebiyle emekli olamayan esnafa düşük faizli kredi verilecek. Borcunu ödeyen esnaf hemen emekli olup tüm sosyal haklardan yararlanabilecek. Banka prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnaflara düşük faizli kredi sağlayacak.

Bağ-Kur’lu ise kredi borcunu kredi çektikten 3 ay sonra, ödeme planına göre ödeme yapacak, ödeme yaparak emekli olması halinde sağlık yardımlarından da faydalanabilecektir. 

Birçok Bağ-Kur’lunun bu hizmetten faydalanmak adına başvuracağını ve önemli bir mağduriyetin giderileceğini düşünüyoruz.