Yazarlar

Serdar BALİ

Serdar BALİ

sbali@stargazete.com

Böyle olmamalı

Trabzonspor açısından hayati önem taşıyan Beşiktaş maçına çıkan oyuncular, içlerindeki hırsları ilk yarı boyunca sahaya yansıtmaya çalıştılar. Ama gel gör ki takım olarak “takım olamamanın” sıkıntısını bu maçta gösterdiler.

İlk yarının önemli bir kısmında Beşiktaş’a karşı mahkum oynamak zorunda kaldılar. Beşiktaş, en formda olduğu yıllarda bile Trabzon’da bu kadar rahat ve Trabzonspor’u mahkum eden bir oyun ortaya koyamamıştır.

Her şeye rağmen Trabzonspor savunmada gösterdiği dirençle ayakta kalmaya çalıştı. Ve bu sayede soyunma odasına 0-0’lık bir neticeyle girdiler. Oyun boyunca değişen hiçbir şey olmadı. Beşiktaş bastırdı, Trabzonspor gol yememek için direnç gösterdi. Zaman zaman hücuma çıksalar da takım olarak değil, şahsi becerileriyle gol atmaya çalıştılar.

Esasında Trabzonsporlu oyunculara da haksızlık yapmamak gerek. İçlerindeki kazanma isteği ve mücadeleleri üst düzeydeydi. Ama kapasiteleri bu kadar. Takım olamamanın sıkıntısını her maçta yaşadıkları gibi Beşiktaş karşısında iyice gözler önüne serdiler.

Düşünün ki gol ortalaması 1 bile olmayan ileri uç elemanlarıyla Trabzonspor gol atabilmek için uğraş veriyor. Nasıl gol atabilir ki?..

Beşiktaş takımı sahaya yayılması, baskısı iyi ama o da işi oluruna bırakmış.

Oynanan oyun şunu gösterdi ki Trabzonspor, bulunduğu konum itibariyle, “Kazanabilirsem çok iyi... Kazanamazsam da sahadan mağlup olmadan çıkmalıyım”ın peşinde koştu. Trabzonspor’un bugünkü ekibi için güzel bir düşünce olabilir. Ama bu Trabzonsporlular’ı çok üzen bir görüntü.

Ama her şeye rağmen bu bir derbi maçıdır. Kazanamıyorsun, kaybetmemenin peşinde koşmanın çok yanlış bir düşünce olmadığı görüşündeyim.

Adrian’ın verdiği mücadeleyi gördüğünüz zaman Trabzonspor’un gol atacaksa ondan başkasının atamayacağını fark ediyoruz. Tolunay hocanın bunu dikkate alması gerekir.

Hafta içinde konuşulanın aksine maçın hakemi herhangi bir skandala imza atmadı. Genel olarak iyi bir maç yönetti.

Takımın bu oyunu ligde hem bordo-mavili camiaya yakışmıyor, hem de Trabzonspor’u tehlikeli bölgeden uzaklaştıracak bir oyun değil.