Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Dany’nin ikramı

Arena’da Galatasaray ile Beşiktaş karşılaştı ama Fenerbahçeliler’in de gözü kulağı derbideydi. Maç öncesi istatistiklere baktığımızda derbilerde Cim-Bom üstündü. Kartal ise büyük maçları kazanamıyordu. Kaybeden belki de zirve yarışına havlu atacaktı.

Böyle bir atmosferde Beşiktaş presle maça başladı. Önce oynamayı değil, oynatmamayı seçti. Cim-Bom ise 50 bin taraftarı önünde kazanmaya şartlanmıştı. Yoksa tren raydan çıkacaktı. Mancini’nin talebeleri ilk 20 dakikadan sonra oyuna ağırlığını koydu. Telles ile Veysel göze batan isimlerdi. Eboue’nin yokluğunda sağ bek oynayan Veysel, 40 yılllık G.Saraylı gibiydi. Beşiktaş’ın lideri Gökhan Töre’ydi. Topu ayağına her aldığında arkadaşlarını hücuma kaldırdı. Ona ayak uyduracak bir kaç futbolcu daha olmayınca Beşiktaş pozisyon üretmekte zorlandı.. Almeida da ileride yalnız kaldı..

Gelelim ilk yarıdaki penaltı pozisyonuna.. Veysel Sarı sağdan ceza alanına giriyor. Dany de kontrolsüz şekilde dalıyor.. Ne gerek var buna!.. Kontrolsüz güç, güç değlidir ki!. Cüneyt Çakır da tereddütsüz beyaz noktayı gösterdi. Dany’nin ikramını Selçuk da golle sonuçlandırarak penaltı pastasını afiyetle yedi..

İkinci yarıda roller değişti. Galatasaray 1-0’ı korumak için sahaya çıkarken, Karakartal gol için saldırdı. Belki de derbinin kırılma anı Almeida’nın vuruşunda Muslera’nın bacak arasından geçip kaleye gitmeyen vuruşuydu..

Tabii aklımıza Oğuzhan’ın etkisizliğini görüp “Fernandes neden oyuna alınmaz?” sorusu da gelmedi değil!.. Olcay Şahan’ı da mumla aradık. Ama Olcay-Fernandes değişimi geç kalmıştı. Cim-Bom’da ise Burak Yılmaz’ın formsuzluğu da gün gibi ortadaydı. Mancini neden değişiklik hamlesi yapmadı, şaşırdık..

Son söz: 1- Drogba ikili markaj altında kaldı. Ama şutları yürek hoplattı. 2- “Top benden çıktı” diyerek hakem Çakır’ı uyaran Semih’i alkışlamak gerek. 3- Sneijder sahada kayboldu, Melo emniyet sübabı görevini yaptı. 4- Alex Telles ve Veysel Sarı’ya tam puan verdim. 5- Franco ve Atiba diriydi.. Necip’te maç eksikliği göze çarptı. 6- Almeida, gollük pozisyonda topu Atiba’ya bırakmayıp, bencillik yaptı. 7- Burak pas vermeyip gereksiz yere şut atınca Sneijder ve Drogba’dan fırça yedi, bunu da hak etti. 8- G.Saray iyi oynamasa da kazanıp, ikincilik koltuğuna oturdu. 9- Beşiktaş adına en büyük talihsizlik iki kalecisinin birden sakatlık geçirmesiydi.