Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Derbiye yakıştı

Sezonun son derbisi Fenerbahçe için şampiyonluk, Beşiktaş için Devler Ligi’ne gitme avantajını yakalama maçıydı. e-bilet uygulamasının zamansız olması nedeniyle tribünler boş kalmış ve sadece 20 bin taraftar Olimpiyat Stadı’ndaki yerini almıştı.

Beşiktaş, maçı koparmak için Gökhan Töre, Olcay, Oğuzhan ve Almeida gibi yıldızlarına güveniyordu. Fenerbahçe ise bütün silahları ile galibiyete yetecek golün peşindeydi. Aslında bu tür maçlarda “Kim daha iyi oynadı?” demenin anlamı yoktu. “Kim daha az hata yaptı ve sonuca ulaştı?” demek mantıklıydı.

Lider Fener, Dany’nin ofsaytı bozduğu pozisyonda Kuyt’un akılcı pası ve Sow’un şık vuruşuyla öne geçti. Ancak öne geçmek Fener’de rehavete neden oldu. Töre’nin liderliğinde Beşiktaş, Fener kalesine yüklendi. Almeida’nın kaçırdığı pozisyon yine saç-baş yoldurdu. İki takımın da orta alanı boşlamasıyla her atak gol fırsatına dönüştü. Beşikteş oyunun bütün dizginlerini aldığı dakikalarda golü buldu. Veli’nin vuruşunu Volkan bir kedi çevikliği ile çıkardı. Ancak dönen topta, bir önceki gol fırsatını harcayan Motta bu kez affetmedi ve fileleri sarstı. Bu golde Volkan’ın yapacağı bir şey yoktu. Eleştirilmesi gereken defans derinliğini kaybeden Alves ile Kadlec’ti..

Ersun Yanal, ikinci yarıya çok akılcı bir değişiklikle başladı. İlk yarıda takımın agresif ismi Emre’yi kırmızı kart görmemesi için çıkardı ve yerine Alper Potuk’u dahil etti. Biliç ise ilk 11’ine güvenmiş olacak ki, değişime gitmedi.

Oğuzhan klas hareketleriyle rakiplerine çim yoldurdu, Avrupai hareketleriyle tribünleri coşturdu. Olcay biraz daha akıllı olabilse golle burun buruna gelebilirdi. Fener’de Caner formunda değildi, kanatlardan beklenen çıkışları yapamadı. Emenike de sahada gezindi, durdu. Mehmet Topal’ın kaçırdığı golde ise Fener taraftarları TV ekranına girdi. Motta’nın 58’de kırmızı kart görmesi maçta bütün dengeleri Fener lehine değiştirdi. Lidere karşı 10 kişi oynamak zordu. Ancak Beşiktaş için öyle olmadı. Eksik de olsa canla başla mücadele etti. Mustafa Pektemek’in “kahraman” olma şansını Volkan duvar örerek önledi. Tabi 2 gollük kurtarış yapan Tolga’yı da alkışlamak gerek.

Sonuçta Fener, Olimpiyat’tan istediği skoru alarak döndü. 19.şampiyonluğunu kutlamasına 90 dakika kalan Fener’i şimdiden kutluyorum.