Halime KÖKÇE
Halime KÖKÇE
hkokce@stargazete.com
Yazarın Sayfası

'Din istismarcılığı' ve müftülere nikah kıyma yetkisi

Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisini 81 ilin CHP Kadın Kolları temsilcileri Ankara'da toplanıp protesto ediyor. Mevzu etmeye dahi gerek yok diyeceğim lakin tasarı alt komisyonlara taşındığından beri CHP'li kadınların tek gündemi bu. Bu tasarı "Devrim kanunlarının değiştirilmesi, laikliğin korunması ilkesinin ihlalidir" diyorlar. Sonra da malum şeyler işte;  "Türk kadınına verilen medeni hakları geri almak, çocuk yaşta evliliklerin önünü açmak, kadın erkek eşitliğini ortadan kaldırmak istiyorlar" falan...

Onlar Meclis dışında CHP'li vekiller de içeride tam saha defans yapıyorlar. Tasarının Genel Kurul'a gelmesine mani olmak amaçları. Mümkün mü? Değil tabii ki.

Tasarı Genel Kurul'a gelecek ve yasalaşacaktır. Orada sorun yok. Ancak ilginçtir, Türkiye demokratikleşme yolunda yüzlerce adım attı, bir zamanlar rejim için en büyük tehdit olarak görülen başörtüsü asker üniformasına bile girdi, CHP ise bu konularda hala bir arpa boyu yol alamadı. Bunu görmek insanı hem şaşırtıyor doğrusu hem de ürkütüyor. CHP'nin bugün hala bir türlü iktidar alternatifi haline gelememesi, sokaklara dökülen bu hırçınlığın samimi olarak insanları ürkütmesinden kaynaklanıyor. Bunu en basit cümlelerle anlatsanız da anlamamayı marifet gören ve başkası adına kısıtlayıcı olmayı kendinde hak sayan bir kitle var karşınızda.

***

CHP'liler şu gerçeği bilmiyorlar mı; insanlar belediye memurlarına evlilik akdi için başvuruda bulunurken bir taraftan da dini bilgisi toplumca tescillenmiş kişilere imam nikahı kıydırıyorlar. Çünkü Allah adı zikredilsin, el açıp dua edilsin, amin denilsin istiyorlar. Bunu sadece AK Parti seçmeni değil, CHP'ye oy veren insanlar da istiyor.

Nikahın esprisi, eşlerin hukukunu koruyacak bir akit imzalamak ve ilan etmek. Belediye memurlarının kıydığı nikah bunu karşılıyor. Belediyelerin yanı sıra müftülüklere de nikah kıyma yetkisi tanınması, nikahın dini bir ritüel de olması hasebiyle halkın bu beklentisine cevap olacak. Aynı zamanda "resmi ve imam nikahı" ikiliğini de ortadan kaldıracak.

***

CHP'nin kadın kolları temsilcilerinin yaygara çıkarttıkları gibi çocuk yaşta evlilikleri artıracak bir durum yok çünkü evlilik yaşını düzenleyen kanunlar değişiyor değil. Nikah kıyma yetkisi belediyelerin yanında müftülüklere de veriliyor, o kadar .

Ayrıca bu, resmi nikahı olmadığı için hukuki hakları çiğnenen ve mağdur edilen kadınlar sorununa da çare olabilecek bir düzenleme. Çünkü imam nikahıyla konuyu bağlamak isteyen kurnaz erkeklere bu yolu kapatmış oluyor. Dini istismar etmiyor bilakis din istismarının önüne geçiyor.

***

Sistem oturana kadar uygulamada bir takım sıkıntılar tabii ki oluşabilir. Bir kere talebin tahmin edilenden çok olma ihtimali yüksek. Buna hazırlıklı olmak gerek.

Nikah kıyma görevi belediyelerin uhdesinde olduğundan hemen her belediyenin bir de nikah salonu var. Hatta birden fazla salonu içeren büyük mekanları. Müftülük memurları nikah kıyarken bu salonları mı kullanacak? Öyle ise bir koordinasyon gerekecek.

Yoksa çiftler tuttukları özel mekanlara mı çağıracaklar müftülük memurlarını? Ya da müftülüklerin de nikah salonları mı olacak bundan sonra?

Yani insanların kafalarında sorular böyle; CHP'lilerin "Laiklik elden gidiyor, kadınlar Ortaçağ karanlığına sürükleniyor, çocuk yaşta evlilikler geri geliyor, AK Parti kadınları eve kapatmak istiyor" şeklindeki  hayal mahsulü korkularının bu tartışmayla uzaktan yakından alakası yok.