Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Dolar-TL, Euro-dolar ve altın nereye gidiyor?

Sevgili dostlar, geçtiğimiz haftalarda DOLARIN aşağıdaki grafiğini daha 1,82 üstündeyken sizlere aktarmış ve dolarda ilk hedefin 1,82-1,80 bandına girmek olduğunu belirterek ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT DÜŞMÜŞTÜM; dolarda stoch ve ma gibi göstergeler ve teknik görünüm ciddi bir düşüş kanalının açılmak üzere olduğunu gösteriyor, görüntü CİDDİ DÜŞÜŞ yönünde!

Bu grafik sonrası 1,82 altına sarkan dolar normal olarak hala iddia edildiği gibi yükseliş kanalına girmedi ve gelecek hafta itibariyle 1,80 altını test etmesi beklenebilir.

Bu noktada ana soru şu; 1,80 altında hedef neresi? Normal şartlarda grafik üstünde de net olarak görülen 1,75 ilk hedef olarak karşımıza çıkıyor!

Peki 1,80 altında yeni bir trend açılırsa sadece 1,75 mi ilk hedef olacak ?

Grafiğe çok dikkatli bakarsak 1,60 üstünde trendin “BOŞLUKLU” ve KENDİNDEN ÇOK BAŞKA BİR ETKENDEN KAYNAKLANDIĞINI GÖREBİLİRİZ!

Bunun anlamı çok açık; 1,75-1,60 bandındaki hareketler EURO-DOLAR paritesinden kaynaklanıyor ve özellikle Euro daha önce iddia ettiğimiz gibi 1,28-1,30 bandında ve üstünde kalma çanası sergiledikçe; küresel denklem gereği içeride dolar 1,80 altında net bir trend çizmeye başlayabilir! Burada önemli detay; Aralık sonuna kadar yeni bir ralli olursa, dolarda 1,80 altında net bir dalga görmeliyiz!  

Sonuçlar;

1- Konuyu dağılmaması için çok uzatmayacağım. Dolarda 1,80 üstüne inanmıyorum!

2- 1,80 altı son dalgalarla ZORLANMAYA başlandı! Kasım-Aralık döneminde zaman zaman 1,80’in aşağı geçilmesi eldeki veriler ile NORMAL!

3- 1,80 altında önemli soru şu; ilk hedef olan 1,75’te trend duracak mı yoksa 1,75-1,60 BANDINI DA TEST edebilecek miyiz! Şimdilik 1,75-1,80 bandını ilk hedef olarak alalım 1,75 altını da tartışacağız...

4- Uzun süredir Euro-Dolar-Dolar-TL denklemini şu şekilde kuruyorum; Euro-Dolar 1,28-1,30 bandına, Dolar-TL 1,82-1,80 ve altına denge içinde gidebilir! Bazıları da ısrarla “tersini” ortaya koyuyor ve 1,80 üstünde “dolar alın” dalgası yaymaya çalışıyorlar! RÜZGARA karşı su dökülmez!

Çok önemli not:

Altında 1730-1800 dolar bandında ÇOK DİKKATLİ OLUN ve burası geçilmeden asla demiştim! Bu kanal hala aşılamadı ve satış sinyalleri var! DİKKAT!

İMKB’de OLİGARŞİ aynen korundu  

İMKB ile ilgili düzenleme yapıldı ve İstanbul Borsası haline geldi! Geldi ama aslında hiçbir şey olmadı, olan sadece bir yanılgı ve yalan! Arkadaşlar şöyle diyorlar; bina aynen kalıyor, diğer parseller TOKİ’ye geçiyor! Bunun anlamı; boş saltanat ve işe yaramayan o hantal yapıya devam! Bu kırılmadan Türk Sermaye Piyasası gelişemez! Daha önce çok yazdım, şimdi bir kampanyaya dönüştüreceğim... Bekleyin, neler okuyacaksınız!