Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Drogba’yı kadroya almamak intihardı!

Galatasaray’ın lokomotifi kim?. Dünya markası ismi kim?.. Tabii ki Didier Drogba.. Ama Fildişili yıldız, “yorgun ve dinlendirilmesi gerekliydi” diye Çaykur Rize deplasmanına götürülmedi..

Drogba’sız Cim-Bom “Yağı, tuzu olmayan” yemek gibiydi.. Forvet hattını Burak Yılmaz ile Umut Bulut oluşturdu. Koskosa ilk yarıda Sarı-Kırmızılı takımın doğru dürüst pozisyonu yok, şutu yok, rakibi sindirecek organizasyonu yok.. Yüksek toplar ve karambol pozisyonlar..

Kümede kalma mücadelesi veren Karadeniz ekibi, ilk 20 dakikadan sonra “Baktı ki, rakibin sadece adı var, gücü yok” cesaretlendi.. Oyunu dengeledi.. Selçuk, Sneijder ve Melo üçlüsü etkisiz olunca Rize’nin ekmeğine yağ sürüldü.. Ali Adnan iki kez uzaktan şutlarla Muslera’yı yokladı..

Teknik Direktör Mancini’yi bir konuda daha anlamakta zorluk çektim. Yine gereksiz yere rotasyona başladı.. Son üç maçta üç değişik 11’le oynadı, bu da sıkıntı yarattı. Dün de Hajroviç yedekte, Eboue  tribündeydi. Onların yerine Chelsea maçının etkili isimlerinden Yekta ve Veysel ilk 11’deydi. Ama onlarda beklenenden uzaktı..

Mancini, işlerin iyi gitmediğini görünce 32.dakikada taktik değişikliğine gitti.. Umut’u sola, Burak’ı sağa çekti.. Sneijder de Umut ile daha yakın oynamaya başladı.. Ama bu ilk yarıda sonuç vermedi..

İkinci yarıda G.Saray’ı ateşleyecek bir değişiklik gerekliydi. Ama İtalyan teknik adam, ilk 11’de ısrar etti. Rize iki net fırsattan birini gol yapsaydı Cim-Bom korku tüneline girecekti ama lig ikincisi şanslıydı.. G.Saray adına en net gol fırsatını Umut yakaladı ama kaleci duvar ördü. “Bu pozisyon golün habercisi olabilir mi?” diye düşünürken Chelsea maçında ağları havalandıran Chedjeu bir kez daha sahneye çıktı..1-0’dan sonra Umut, Burak ve Sneijder boş kaleye topu atsa maç daha erken bitecekti, onlar zor olanı yaptı. Muslera’nın da Tevfik’i düşürmesi yüzde yüz penaltıydı..

Son söz: 1- İlk yarı uyuyan G.Saray ikinci yarıda uyandı ama bu yetmedi. 2 - Takımdaki rotasyon sahaya olumlu yansımadı. 3- Mancini şapkasını önüne koymalı ve acilen hatalarından dönmeli. 4- Drogba’yı İstanbul’da bırakmak G.Saray’a pahalıya patladı. 5- Sneijder, Bursaspor maçındaki hat-trickten sonra tatil havasındaydı. 6- 1-0’dan sonra kaçan üç pozisyonun faturası Aslan’a çok ağır oldu. 7- Cim-Bom kaybedilen iki puanı mumla arar. 8- Rize biraz akıllı oynasa ve cesaretli olsa çok daha fazlasını alabilirdi.