Yazarlar

Resul Tosun

Resul Tosun

rtosun@stargazete.com

Duydunuz mu, Suriye’de seçim varmış!

Suriye’de 13 Nisan’da parlamento seçimleri yapılacakmış!
Öyle buyurmuş Beşşar Esed

Ateşkes ilanı haberini alır almaz bir kurnazlık yaparak seçim tarihi belirleyen Esed dünyaya sistemin işlediğini göstermeye çalışıyor.

***

Parlamento seçimleri 4 senede bir yapılıyordu. Son seçim 21 Mayıs 2012 senesinde yapılmıştı, şimdi ülkedeki iç savaşı yok farz ederek 13 Nisan 2016 tarihinde seçim yapılacakmış.

250 üyeli parlamento seçimleri aksamadan zamanında icra edilecekmiş!

***

24 milyon civarında nüfusu olan Suriye’nin 11 milyon civarında seçmeni bulunuyor.

Nüfusun 6 milyona yakını ülkeyi terk etmiş. En az bir o kadarı ülke içinde yerinden olmuş.

Şam ve Lazikiye dışında neredeyse ülkede hakimiyetini tamamıyla kaybetmiş buralarda da can güvenliği bırakmamış olan Esed şimdi hayali seçmenlerle parlamento seçimi yapacakmış!

***

2014’te de cumhurbaşkanlığı seçimi yapmış ve yüzde 88 oy alarak yeniden seçilmişti!

Zaten tamamı 11 milyon olan seçmenin 10 milyondan fazlasının oyunu almıştı!

Yani seçime katılan birkaç milyon seçmenin dört beş katı fazla oy ile seçimleri kazanmıştı!

Seçim sandığını gitmediği bölgelerde bile kağıt üzerinde seçim yapılmış gibi gösterip seçmen sayısından fazla oy alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilmişti!

***

Suriye karışmadan önce de yapılan göstermelik seçimler tıpkı bizdeki tek parti döneminde yapılan açık oy gizli tasnif seçimleri gibi sonucu başından belli olan seçimlerdir.

Meşhur fıkradır. Bir seçimde seçmenin biri Baas Partisi’ne oy vermemiş. Sonra da başına gelecekten korkarak sandık görevlilerine gidip, “Bir yanlışlık yaptım düzeltmek istiyorum” demiş. Sandık başkanı, “Dert etme biz onu düzelttik sen bir daha yapma” diyerek nasihat etmiş!

***

Ateşkesten sonra Şam, Halep, Humus ve Der’a’da halk tekrar sokaklara dökülmüş “Devrim devam ediyor” sloganıyla yürüyor ve Esed’in gitmesini istiyor.

Seçimlerin sonucu şimdiden belli.

13 Nisan’da sandıklar açılınca yine Baas Partisi ezici çoğunlukla parlamento seçimlerini kazanmış olacak!

Türkiye, Lübnan ve Ürdün ve diğer ülkelere sığınmış olan seçmenlerin yerine Esed yanlıları oy kullandı denirse sakın şaşırmayın.

Hatta şu anda sokaklarda yürüyen ve “Esed’i istemiyoruz” diye bağıranların verecekleri aleyhteki oyların Baas Partisi’ne çıkacağından da kuşkunuz olmasın.

Bu arada kuzeydeki bütün oylar da ABD kayıtlarında bile terör örgütü olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi yani PYD’ye gidecek.

***

Esed daha sonra bu seçim sonuçlarıyla yol haritasını tamamlamak isteyecek.

Rusya ve İran da bu sonuçları destekleyecek.

Tabii BM yine üç maymunu oynayacak!

Esed gidinceye kadar bu tiyatro devam edecek!

Neyse ki muhalefet tüm bu oyunları dünyaya anlatacak bilinç, birikim ve desteğe sahip!

Not:

İNNA LİLLAH

Prof. Dr. Bekir Topaloğlu, 80 yaşındaydı ama ilmi faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyordu. Maturidi’nin 17 ciltlik Te’vilat’ını tercüme ediyordu. Hakk’a yürüdü. Bir yıldız daha kaydı semamızdan. Mekanı cennet olsun. RT