Yiğit BULUT
Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘Enflasyon yüksek, faiz yüksek kalmalı’ söylemi

Veya “enflasyon düşmeden faizi düşürmeyiz” cümlesi ne anlama geliyor?

Aslında ne anlama geldiği çok açık!! O detaya girmeden bir tespit yaparak devam etmek istiyorum.

Sevgili dostlar, Sayın Cumhurbaşkanımız uzun süredir aynı cümleyi ısrarla söylüyor VE ASLINDA PARADİGMAYI tanımlıyor; ENFLASYON SONUÇ, FAİZ SEBEPTİR! YÜKSEK FAİZ YÜKSEK ENFLASYONA YOL AÇAR VE ORTAYA KISIR BİR YAPI ÇIKAR! DÜŞÜK ENFLASYON İÇİN FAİZİ ÖNCELİKLE AŞAĞI ÇEKMEK GEREKLİDİR...

Bu tespit sonrası gelelim Merkez Bankası mantığına. Şöyle diyor MB; “enflasyon yeterli düşmediği için faizi düşürmüyoruz”!

Sevgili dostlar, MB’nin mantığı için söylenecek söz yok! Yüksek tutmak için güzel bir “yöntem”!

Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız Cuma günü TÜGİK heyetini kabul ederken yaptığı konuşmada yaptığı vurguları tekrar etmek ve yeniden hatırlatmak istiyorum...

Ne demişti Sayın Cumhurbaşkanımız; piyasa faizi çoktan aşağı çekti, MB neden duruyor!

Sevgili dostlar, salt “faiz” bakışı ile çok önemli bir uyarı-vurgu-hatırlatma olmakla birlikte, bu çıkış aslında YENİ BİR PARADİGMA tanımlamasının ilk adımları...

Nasıl mı?

1- Türkiye makro veriler açısından 2013 Mayıs ayından yani “piyasalarda en noktasını” gördüğümüz günlerden daha iyi verilere sahip. Bunun da sebebi çok açık; düşen başta petrol olmak üzere emtia fiyatları ve bunun Türk ekonomisine olumlu yansımaları.

2- MB, bu düşüşü öngöremediği gibi bu düşüş devam ederken içeriye yansımalarını da maalesef öngöremedi.

3- Piyasa, MB’den çok önce davrandı ve PİYASA FAİZİ politika faizlerinin ciddi anlamda altına geriledi. PİYASA İŞİ ÇOKTAN bitirdi, MB arkasından seyretmekle yetindi. Piyasa peşine takılan MB görüntüsü dahi oldukça ÜZÜCÜ!

4- ABD ve AVRUPA’dan gelen sinyaller “genleşme-rahatlama” yönünde ve bu tablo Türkiye’ye olumlu yansımaya devam ediyor. Bazı ülkelerde “mevduatınıza maliyet ödemek” zorunda kalırken, MB’nin yüksek faizde ısrarcı olması ve İVEDİ HAREKET EDEMEMESİNİ anlamak-anlamlandırmak zor!

5- Dünya genelinde “düşen faiz trendi” devam ediyor, Avustralya Merkez Bankası da faizi aşağı çekti ve enflasyon beklentisinin dahi altında bir noktaya geriletti.

Sevgili dostlarım, gelinen nokta çok açık; bağımsızlıktan bahsetmek ve MB bağımsız demek kolay, peki Türkiye adına adım atması gereken bir DÜZENLEYİCİ GÜÇ, neden PİYASA gerisinde kalıp, izlerini dahi takip etmekte zorlanıyor! Bu soruyu lütfen ÇOK DERİN düşünün!

Sayın Cumhurbaşkanımızın her alanda tanımladığı yeni paradigmaya gelince...

COĞRAFYAMIZ, EMPERYAL GÜÇLERE karşı  maddi-manevi her anlamda, her değeriyle ayağa kalkıyor ve bu kalkışın lideri Türkiye’nin SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN... Bu kalkış, ekonomiden siyasete zemini 12 yıldır hazırlanan birçok yenilik ve paradigma değişimini de beraberinde getiriyor... Şimdi bir daha düşünün; üretmeden, borçlanarak yaşamaya alıştırılan Türkiye’de, artan üretimden düşen faize atılan her adım ne anlama geliyor... MB’ye yapılan sadece bir faiz uyarısı mı yoksa alınan uzun bir yol sonrasında varılan düzlükte zirveye giden yeni bir YOL’un ilk adımları mı! SEÇİLMİŞ LİDER YOL AÇIYOR!

Sonuç: 8.17’den 7.24’e gerileyen enflasyon “0,07’lik bir farkla” Merkez Bankamızı memnun etmedi! Faiz düşürmek sadece “iç fiyat artışları” ile değerlendirilebilecek bir paradigma değildir. 0.07’lik bir “terazi ölçeğinde” böyle bir kararı almak veya vazgeçmek noktasında olanların “paradigmalarını” yeniden gözden geçirmeleri gerekir.