Erşan Kuneri ile Recep İvedik'le size bol şans!

Orman yangınlarıyla birlikte sosyal medya manipülasyonları da tam gaz başladı. Aslında aktörler tanıdık. Geçen yıl yapılan provokasyonlarda başrollerde kim varsa bu yıl da aşağı-yukarı aynı tipleri görüyoruz.. Ege kıyılarındaki milyon dolarlık villalarında tatil yaparken huzuru kaçan endişeli arkadaşların serzenişlerini dinliyoruz..

**

Bunların ortak özelliği şudur; bir defa her şeyi bilirler.. Bir yangın nasıl çıkar, nasıl yayılır, nasıl söndürülür bunlara soracaksınız.. Yangın söndürme uçağından çekilmiş fotoğrafları paylaşır; "uçak yok uçak" diye yaygara yaparlar.. Dip yangını söndürmek için kara müdahalesi gereken yerlere neden uçak girmiyor diye kavga çıkarırlar.. Bunlara soracaksın... Rahmetli Erol Büyükburç'un dediği gibi; en çok bunlara soracaksın.. saksı değil bu arkadaşlar..

**

Tek tek sayılara verilere ya da işin işleyişin nasıl olduğuna girmeyeceğim. Fakat devam eden süreçte özellikle manipülasyon içeren paylaşımlarda bulunanlara gereken yapılmazsa işimiz çok zor. 200 derecede alevlerin içinde kahramanlarımız yaşam savaşı verirken bu karikatür tiplerin palavralarıyla mı uğraşacağız?!.. Bir de bunları ciddiye alıp tane tane anlatmaya, izah etmeye, ikna etmeye çalışanlar var.. Çıldırdınız mı siz?.. Kim ki bu memlekette; terörle mücadelede, doğal afetlerle mücadelede ya da bu gibi milli seferberlik halinde olduğumuz durumlarda canla başla çalışan kahramanlarımızın motivasyonunu düşürecek, moralini bozacak bir söz söylerse hemen gereken yapılmalı.. Ne ,izahatı ne açıklaması?!...

**

Bu adamlar bunu hep yapıyor?.. Ve kötüsü, bu saçmalıkların peşinden gitmeye gönüllü bir dolu da insan var.. Zaten kullandıkları güç de bu.. Neden biliyor musunuz?.. Çünkü memlekette aklı başında karşı politikalar üreten muhalefet olmadığı için, hükümete bir nedenden dolayı tepkili olanlar bu karikatür tipleri buluyor karşılarında.. Siyasetçiler ne yapıyor peki?.. Onlar da bu adamlardan medet umuyor.. Bakın ömrü sol siyasetin içinde geçmiş bu memlekette bakanlık görevinde bulunmuş mazisinde 'saygın bir devlet adamı' hatırası bırakması gereken Fikri Sağlar bir paylaşım yaptı en son.. Ne yazdı?.. "... Erşan Kuneri sizden fazla oy alır..." yazdı değil mi?.. Cem Yılmaz'ın bir hayali kahramanı.. Çektiği filmde bile kendi geçmişini sorgulayan bir ahlaksız tipleme... Neymiş?.. Bunun kamuoyundaki karşılığı şu ya da bu politik hareketten daha fazlaymış.. E o zaman neden toplantı üstüne toplantılar yapıyorsunuz?.. Böyle bir tiplemenin karşılığı olduğunu düşünüyorsanız ciddi ciddi konuşacak bir şey yok demektir.. Geçen yıl yaptığı kışkırtıcılığa karşı Şahan Gökbakar'a bütün ciddiyetiyle olayın doğrusunu anlatmaya çalışan bir orman çalışanı "Recep Bey" diye hitap etmişti, hatırladınız mı?.. Çünkü halktaki karşılığı Recep İvedik o adamın.. Şahan olarak bir ağırlığı yok.. Kendisi de farkında .. Sosyal medya profil fotoğrafı takım elbiseli bir Şahan değil, seyrek sakallı Recep İvedik.. O zaman size kolay gelsin..