Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Etik nedir ne değildir?

Etik ve İtibar Derneği, şirketlerde etik dışı davranışları ortaya çıkarmayı değil bu tür davranışların olmayacağı bir kültürü oluşturmayı hedefliyor.

Kerem bu resmi çizdiğinde ilkokul bire gidiyordu. Ne zaman “Kimi kavramları daha basit nasıl anlatabilirim?” diye düşünsem aklıma bu resim gelir. Arkadaşınla güzelce oynamak etiktir, onu ayaklarından tutup sallamak ise etik değildir... Etik ve İtibar Derneği (TEİD) Kurucu Genel Sekreteri Tayfun Zaman ile hem kısa bir süre önce düzenledikleri “Bugünü Anlamak, Yarına İlham Vermek” temalı 5. Uluslararası Etik Zirvesi’nin sonuçlarını hem de bu yıl başlayacakları ailelere yönelik eğitimleri konuşmak için sözleşince, yine aklıma geldi bu resim. Her şey bu kadar basit olabilir mi?

Görünen o ki evet! Örnek olduğunuz sürece, sorun yok. Söylemediğiniz yaptığınız, göstermediğiniz olduğunuz sürece... Bu zirvede iş dünyasın etik ve uyum konusu irdelenmiş ancak ortaya çıkan sonuç konuyu döndürüp dolaştırıp çocukluk ve aile ortamına, okullara getirmiş. Etik eğitimin ilkokul seviyesine kadar indirilmesine dair yorumlar yapılmış.

Tayfun Zaman, Bilkent Üniversitesi’nde turizm eğitimi almış, üzerine gemi işletmeciliği okumuş. Şu aralar master yapıyor. Alanı ise insan hakları hukuku. Yani öğrenim hayatı hayli geniş bir yelpazeye yayılmış. Önceleri şirket kurup yönetse de bundan birkaç yıl önce “Hayatımda verdiğim en güzel karardı” diye bahsettiği bir dönemeç yaşamış. Şirketini devredip sekreterine verdiği maaştan daha az bir ücretle bir dernekte proje koordinatörü olarak çalışmaya başlamış. Sivil toplum alanındaki faaliyetleri de böyle başlamış. Ardından da TEİD’in kuruluşu gelmiş. Dernek aslen şirketlerde etik dışı davranışları ortaya çıkarmayı değil bu tür davranışların oluşmayacağı bir kültürü oluşturmayı hedefliyor. Ancak geçen yıldan bu yana sadece şirketlerle değil okullarla da çalışmaya başlamışlar. Gerisini Tayfun Zaman’dan dinleyelim:

KOPYA ÇEKEN  ÖĞRENCİNİN DURUMU

“İstanbul Göztepe’de bir gönüllü lise çıktı karşımıza; Mustafa Saffet Anadolu Lisesi. Öğretmenleri bizi buldu. Önce, lisenin girişimcilik kulübü var. Girişimcilik kulübündeki çocukların kurduğu şirketler için etik kodu yazdık. Mal ürettiriyorlar, satıyorlar ve bu iş modelini festivallerde tanıtıyorlar. Onlara etik kodu yazdık. Biz kopya çeken öğrenciyi çektikten sonra cezalandırmak değil, kopya çekmemenin bu okulun öğrencisinin onurlu bir kimlik sahibi olduğunu anlatmak istiyoruz. Kopya çektiği durumda toplumda güven duygusunu yıprattığını gösteriyoruz.”

Bu öğrenciler eylül ayında atölye çalışması yapacaklarmış, ben de orada olacağım. Öğrencileri görmek, ürettiklerine tanık olmak için sabırsızlanıyorum ne yalan söyleyeyim. Tayfun Zaman, etik konusundaki çalışmalarına daha da hız kazandıracaklarını söylüyor sohbetin sonuna doğru: “Global Ethic Network (Küresel Etik Ağı) diye bir ağın üyesi ve Türkiye temsilcisiyiz. Geçen ay yapılan kampın sonunda önümüzdeki yıl çalışılacak alanlardan biri olarak aile etiği seçildi. Biz de bu konuda çalışmalara başlayacağız. Her türlü işbirliği de bizim bu çabamızı güçlendirecektir.”

Bu konuda hem resmi kurumlarla hem de sivil toplum kuruluşları ile görüşeceklermiş. Ne diyelim, belli ki önümüzdeki yıl bu konuyu daha çok konuşacağız.

ANNENİN AJANDASI

AHŞAP KUTULARLA DAHA DÜZENLİ

Figürlü ahşap kutular, çocuk yaşam alanlarını daha şık ve düzenli hale getiriyor. Crocodily’nin tasarladığı uygun depolama alanları ile hem çocuklara eşyalarını toplama alışkanlığı kazandırmak, hem de odaların düzenli olmasını sağlamak mümkün. Nişantaşı’ndaki ofis ve mağazasında her hayale her mekana uygun tasarımlarla çocukların değişen ihtiyaçlarına cevap veren Crocodily, mobilyadan perdeye kadar geniş bir ürün yelpazesine de sahip. Bu kutuların fiyatı ise 109 lira.

YAZ ŞIKLIĞI: ŞORT, TİŞÖRT

Çocuk şıklığı denince akla kızlar geliyor. Ama kimi markalar erkek çocukları hem şık hem de rahat giysilerle buluşturarak onların da yaz modasına uymasını sağlıyor. Yazın şıklığını, şort, tişörtle yakalamak mümkün olsa da kreasyonlardaki detaylar belirleyici oluyor. Birbirinden renkli, orijinal ve göz alıcı modelleriyle çocuk modasında şıklığı ve rahatlığı buluşturan B&G Store’un kendi üretimi olan NBT Jeans de, erkek çocukların tarzlarını ortaya koymasını sağlıyor. Koleksiyonda kot pantolonların yanı sına şort, tişört, bermuda, atlet, ekose gömlek, yelek, yağmurluk ve şapka da var.