Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Fernandes çaldı Almeida söyledi

Beşiktaş’ta Antep maçı kadrosu açıklandığında aklıma Gordon Milne’li dönem geldi. İngiliz hocayla şampiyonluklar yaşandığı yıllarda, kadro hiç bozulmuyordu.. Sakatlık, cezalı ve formsuz oyuncu yoksa. Siyah-Beyazlılar’da Ersan Gülüm kızağa çekilmişti. Biliç, Ersan’a 3 maçta sabretti ama baktı ki olmuyor, kızağa çekti. Ama tercihi de ilginçti. Atiba Hutchinson sol bekte görev yaptı. Bir de boşalan kontenjan nedeniyle Oğuzhan vardı ilk 11’de.. Tromsö maçının yıldızıydı. Biliç, oyuncularına “İyi oynayana her zaman forma var” mesajı veriyordu..

CAS’ın Avrupa’dan men cezasını onamasından sonra Antep maçına konsantre olmak zordu. Tromsö maçında Olimpiyat Stadı’nı 60 bin kişiyle dolduran Siyah-Beyazlı taraftarlar, dün maça fazla ilgi göstermemişti. CAS kararı tribünü de vurmuştu..

Böyle bir ortamda Beşiktaş futbol oynamak istiyordu. Antep ise oynatmamaya kararlıydı. İlk 25 dakikada Antep orta alanı çok kalabalık tuttu. Hiç boşluk bırakmadı. Fernandes ve Oğuzhan sıkı markaj altındaydı. Veli üretken değildi, Gökhan Töre ise sık sık faule maruz kaldı. Antep ise Cenk Tosun ile gol planı içindeydi.

Takımın lideri Fernandes “Ben varken, bu maç golsüz bitmez” dercesine sahneye çıktı. Üç kişiyi ekarte edip topu Almeida’nın önüne verdiğinde tribünler “gol” diye ayağa kalktı. Ama Almeida, topu stadın dışına gönderdi. Tribünler saç-baş yolarken Almeida bu kez şık bir vuruşla kendini affettirdi. Yine Fernandes’in beyin fırtınası yaptığı bir pozisyon sonrası penaltı geldi. Antepliler “Penaltı değil” diye itiraz etti ama Binya, topu değil doğrudan Fernandes’i hedef almıştı. Hakemin kararı doğruydu. Reis ve çetesi, Olimpiyat Stadı’nda esen sert rüzgarı, 2-0’lık skorla melteme dönüştürdü..

İkinci yarı yine Beşiktaş çaldı, Beşiktaş söyledi. Siyah-Beyazlılar için “deplasman” sayılan stada gelenler Fernandes’in şovunu izlemeye devam etti. Veli ikinci yarı gösterdiği performansla orta alanda en iyi yardımcı rolüne aday oldu. Maç 2-0 bitti ama skor daha da farklı olabilirdi. 3 defans oyuncusu Sivok, Hutchinson ve Serdar’ın son dakikalarda gol araması maça renk kattı. Beşiktaş için gecenin en talihsiz olayı iki gole adını yazdıran Almeida’nın sakatlanması oldu.

Son söz.. Beşiktaş, ismine yakışır oynadı, haklı bir galibiyet aldı. Biliç, takımı bir orkestra şefi gibi yönetti, koroda aykırı ses çıkmadı. Sezon başında oturmuş kadrosuyla Galatasaray’ı ve yıldız transferleriyle Fenerbahçe şampiyonluğun favorisi gösteriliyordu. Ama dün gece gördük ki, ligin gerçek favorisi Beşiktaş.