Aydın BAYRAM
Aydın BAYRAM
abayram@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Galatasaray’a 11 Drogba gerek

Devler Ligi’ndeki Juventus beraberliğinden sonra Galatasaray dünkü maçın kağıt üzerinde açık favorisiydi. Ne de olsa yıldızlar topluluğu bir takımdı.. Drogba’sı, Sneijder’ı, Muslera’sı, Burak Yılmaz’ı vardı..

Ama maç başlayınca evdeki hesabın çarşıya uymayacağı ilk dakikadan itibaren belli oldu. İsimler değil, isimsiz kahramanlar 3 puanı cebine koydu. Galatasaray neden mi yenildi? İşte size 90 dakikanın tepeden tırnağa MR sonuçları..

Çiçeği burnunda İtalyan hoca Mancini, Akhisar deplasmanında mecburen bir kaç değişilik yapmak zorunda kaldı. Kırmızı kart cezalıları Melo’nun yerine Ceyhun’u, Selçuk’un yerine de Yekta’yı sahaya sürdü. Engin Baytar da bir gün önce sakatlanınca Sabri forma şansı buldu. Bu tabloda Sneijder’ın orta sahada liderliğe soyunması gerekirdi. Ama Hollandalı, dersini çalışmayan öğrenciler gibi sahada kaytardı. Durum böyle olunca bütün yük Yekta’nın omuzlarına bindi. Ama Yekta, bir Selçuk değildi, dolayısıyla ilk yarıda gol pozisyonu kısırlığı görüntüsü ortaya çıktı. Drogba ve Burak Yılmaz istediği pasları alamadı. Cim-Bom’un kanatları da çalışmadı.. Maçı izlerken sıkılmaya başlamıştım ki, Akhisar’ın golü mücadeleye renk getirdi. Defans oyuncularının, rakip paylaşmasındaki hatasından Niasse, Muslera’yı avladı. Maça “1 puan alırsam benim için kazançtır” felsefesi ile çıkan Akhisar devre arası soyunma odasına 1-0 önde gitti..

İkinci yarıda Mancini’den daha agresif ve daha hücumcu bir futbol anlayışı bekledim. “Belki  Umut ve Bruma’yı oyuna sokar” diye düşündüm. Ancak tek hamle yaptı, Bruma’yı oyuna soktu. Bu değişiklik yeterli olmadı. Cim-Bom oyunu rakip alana yıkmaya çalışırken, Niasse ofsayt pozisyonundan kılpayı kurtulup talebayı 2-0 yaptı. Büyük şef Drogba, golüyle arkadaşlarını ateşlemeye çalıştı ama nafile. Burak tel tel dökülürken, Umut’un 78’de sahaya sürülmesi de geç kalmış bir hamleydi.. Sonuçta Juventus maçının kişilikli futbol oynayan takımı Cim-Bom, Ege’nin derin sularında boğuldu.

Son söz: 1- Selçuk ve Melo’nun yokluğu mumla arandı. 2- Beğenilmeyen Engin bile dünkü takımda iş yapardı. 3- Sneijder bu formuyla ilk 11’de oynatılmayı hak etmiyor. 4- Burak Yılmaz, takımını bir kişi eksik oynatıyor. 5- Bruma’nın ilk 11’de olmaması 45 dakikanın çöpe atılmasına neden oldu. 6- Drogba daha ne kadar tek başına mücadele edip gol atacak!. 7- Mütevazı kadrosuyla kazanan Akhisar’ı kutluyorum. 8- 90 dakikaya damga vuran Niasse’nin de maç başı 3 bin euroya oynadığını cümle aleme duyuruyorum.