Gazap Üzümleri

1996 senesinde Oslo'da verilen sözlerden bir kısmı yerine getirilmemiştir. Yerine getirilen sözlerden biri olan 20 Ocak 1996 tarihinde, İsrail Savunma Gücü (Israeli Defence Forces-IDF) çekilmenin (Hebron hariç) birinci aşamasının tamamladıktan sonra, Filistin Konseyi ve Filistin Yönetimi Başkanı için seçimler yapılmış, Yaser Arafat, Yönetimin Başkanı (Ra'ees) seçilmiştir. El Fetih, 88 üyeli Yasama Konseyi kontrolünü ele geçirmiş, HAMAS oylamayı boykot etmiştir. 14 Mart 1996'da Clinton İsrail'e terörizmle savaşması için 100 milyon dolar ek yardım sözü vermiştir. İsrail'in 11-26 Nisan 1996 tarihlerinde Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde bulunan Birleşmiş Milletler Lübnan Barış Gücü (United Nations Interim Force in Lebanon-UNIFIL)'ne sığınan sivillere yönelik gerçekleştirdiği Gazap Üzümleri Operasyonu üzerine ABD ve Fransa, İsrail ile Hizbullah arasında ateşkes ve uluslararası gözetim için arabulucu olmuştur.

Kalıcı statü düzenlemelerine ilişkin görüşmeler 5 Mayıs 1996 tarihinde Taba'da başlamıştır. Bu görüşmelerde Kudüs, mülteciler, yerleşim yerleri, güvenlik düzenlemeleri, sınırlar, komşu ülkelerle ilişkiler ve işbirliği dâhil olmak üzere çözüme kavuşturulmamış olan meseleler ele alınacaktı. 6 Mayıs'ta konuşmaların ilk oturumun kapanışında düzenlenen bir müşterek tebliğde, iki taraf bu görüşmelere rehberlik eden ilkeleri tekrar teyit ettiler.

Mayıs ayında Barış Süreci gidişatını etkileyen bir diğer gelişme yaşanmış; Clinton'ın 30 Nisan 1996'da Peres'le imzaladığı ABD-İsrail terörle mücadele anlaşması şeklinde ortaya çıkan Peres'i seçimler öncesinde destekleyen girişimlerine karşılık daha şahin olarak bilinen Likud lideri Binyamin Netanyahu 29 Mayıs 1996'da seçimi kazanarak başbakan olmuştur. Daha sonra Eylül ayında İsrail'in Kudüs'teki arkeolojik tüneli açma kararı, 23 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında tekrar kanlı çatışmaların başlamasına neden olmuş; 80 Filistinli ve 15 İsrailli askerin çatışmalarda ölmesiyle süreç bir kez daha aksamıştır. 2 Ekim 1996 tarihinde Clinton, vergisiz ticareti Batı Şeria ve Gazze'ye doğru genişletmiştir.