Selahattin DÖNMEZ
Selahattin DÖNMEZ
sdonmez@sdonmez.com
Yazarın Sayfası

Gençlik iksiri Hindistan cevizi suyu

Amerika’da son 2 yıldır olgunlaşmamış Hindistan cevizinin suyunu yaşlanmayı önleyen mucize içecek olarak pazarlamasıyla bu içecek popüler oldu. Acaba bu içecek gerçekten mucize mi, yaşlanmayı önleyebilme yeteneği var mı? Bilim bu konuda ne diyor? İsterseniz bu konuya açıklık getirelim. Öncelikle Hindistan cevizi suyu ve Hindistan cevizi sütü arasındaki farkı açıklayarak başlayalım.  Hindistan cevizi suyu olgunlaşmamış yeşil iri Hindistan cevizinin içinde bulunan doğal bol elektrolit ve mineral içeren sıvının ismidir.  Hindistan cevizi sütü ise bu su ile Hindistan cevizi içerisinde kalın kabuğun altında bulunan etli kısım ile jelimsi bölümün karıştırılarak elde edilir.

Mide ve sindirim sorunlarına birebir

Yapılan araştırmalar Hindistan cevizi suyunda kinetin ve trans-zeatin gibi sitokininlerin olduğunu gösteriyor. Bu özel bileşenlerin yaşlanmayı önleyici, kanser savaşçısı ve tromboz oluşumunu önleyici etkilerinin olduğu yönünde bilgiler bulunuyor. Hindistan cevizi suyu Asya ülkelerinde minerallerden zengin olduğu için diyare olanlara sıklıkla içiliyor. Bağırsağın sağlığını koruyarak ishale bağlı bitkiliği ortadan kaldırmak için sıklıkla tüketiliyor.

Malezya Diyetetik Derneği’nin 2012  raporlarında ise Hindistan cevizi suyunun fosfataz, katalaz, dehidrojenaz, diastaz, peroksidaz gibi doğal biyoaktif enzimlerin bulunmasının sindirim sorunlarını çözdüğünü, hazımsızlık sorununu  giderdiği bilgisi dikkat çekiyor.

Düzenli tüketirseniz faydalı

Yaşlanmayı önleyici birçok minerali de içeren Hindistan cevizi suyu üzerine Bangkok’ta yapılan çok kapsamlı halk sağlığı araştırmasında; her gün en az 2 adet Hindistan cevizi suyu tüketenlerin tüketmeyenlere göre hücre yenilenme hızının çok daha fazla olduğunu bildiriyor. Özellikle demir, kalsiyum ve çinkodan zengin olan bu suyun yaşlanmayı geciktirmede çok etkili olduğu belirtiliyor. Hindistan cevizi suyunu taze meyve suları ile karıştırarak veya dondurup içine Hindistan cevizi sütü ekleyerek ara öğünde tatlı olarak da yenilebilen bu mucize suyu bulduğunuzda muhakkak düzenli olarak içmenizi tavsiye ediyorum.