Selahattin DÖNMEZ
Selahattin DÖNMEZ
sdonmez@sdonmez.com
Yazarın Sayfası

Griple savaşan besinler

Mevsimine özel farklı meyve ve sebze suları ile hazırlanabilecek kombinasyonları sadece vücudun su ve vitamin ihtiyacını karşılamakla kalmaz,bağışıklık sistemini de güçlendirir. Havalardaki ani değişimle birlikte soğuk algınlığı ve grip için en savunmasız döneme girdik. Bağışıklık sistemini harekete geçiren 5 kırmızı meyve ve sebzeyle hastalıklara kalkan açın.

-Kırmızı Pancar: Bağışıklık sistemini güçlendirip  kan yapımını destek veren pancar mangan ve potasyum için de çok iyi bir kaynaktır. Diyet lifi, C vitamini, demir, bakır ve fosfor içeriği de yoğundur. Bu zengin besleyiciliği sayesinde kalp sağlığı için vazgeçilmezdir. Ayrıca gebelikte  artan folat ihtiyacını da karşılar.

-Domates: Vücut yaşlanmasının önüne geçebilen domates DNA çevresinde koruyucu çember etkisi yaratarak hücre yenilenmesinin devamlılığını sağlar. C, A ve K vitaminlerinden çok zengin, potasyum, mangan, krom, lif ve B vitami için iyi bir kaynak olan domates, B6, folat, bakır, niasin, B2 vitamini, magnezyum, demir, pantotenik asit ve E vitamini de içerir. Domates erkekler için prostat sağlığına faydalıdır. 

-Kırmızı üzüm:  Buruk ve tatlı aromayı veren renklendirici bileşikler arttıkça kalp-damar sağlığı için daha da faydalı bir iksir haline gelir. Tansiyonun dengelenmesinde, kan akış trafiğinin koordinasyonunda yardımcıdır. Kadınlarda hormonal balans ayarı sağlayabilen, tümor gelişimini önleyebilen, doku yapımı ve modellemesinde etkili,  kan temizleyici olan üzümün kırmızı ve büyük çekirdeksi tercih edilebilir.

-Çilek:  Yüksek koruyuculuk potansiyeline sahip antioksidanlarla dokuların oksijen hasarına karşı korunmasında etkili, kırmızı rengi sağlayan içeriği ile hücre sağlığını korur, kötü hücrelerin gelişiminin önüne geçebilir.

-Nar: Başta kalp sağlığı olmak üzere, hücre hasarı ve doku yıkımı ile mücadelede vücudun koruyucu kalesi gibidir. Cilt güzelliği, hücre sağlığı için milenyumun meyvesi olarak bakılan nar metabolizmada serbest halde dolaşan zararlı molekülleri uzaklaştırır.