Mahir KAYNAK
Mahir KAYNAK
mkaynak@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Hangi aşamadayız?

Beklediğim meydan muharebesi gerçekleşiyor. Önemli olan sürecin neresinde olduğumuzu ve hangi sonuçlara varılmak istendiğini tahmin etmektir. Olay önemlidir ve bunu küçük oyunlara dönüştürmek gerçek resmi görmemize engel olur. Bu operasyon uzun zamandır tekrarladığım ve Erdoğan Operasyonu isimli kitapta incelediğim bir süreçtir. Hedef Erdoğan’ın şahsı değildir.

Türkiye’yi götürmek istediği yere gitmesini engellemektir. Onun politikasını şöyle özetleyebiliriz. Türkiye’nin kuruluşu bir başarıdır ama buna karşılık bir bedel ödüyoruz. Bu bedel dünyada belirlenen yerimizi değiştirmemek ve bağımlı bir güç olmaya devam etmektir. Bu zincirleri kırmak isteyen her iktidar cezalandırılmıştır. Bu cezayı uygulayanlar, yani geçmişteki darbeciler hiçbir şekilde ülkeye zarar vermek için bunu yaptı denemez. Onlar ülkeyi kurtarmak istediklerini sanırken bağlı olduğumuz zinciri tamir ettiler ve biz büyük güçlerce yönetildik. Erdoğan’ın emsali olmayan bir kişi olduğunu söylemek istemiyorum. Geçmişte benzer politikalar uygulayanlar cezalandırıldı. Bu cezalandırma sadece devleti yönetenlere değil Türkiye’yi bağımsız ve güçlü bir ülkeye çevirmek isteyen herkese uygulandı.

***

Olay bu aşamada yönetimi suçlu göstermek için tezgahlanmıştır. Bunun yönetimin istifasıyla gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu durumda yeni bir hükümet kurmak zorunda kalacağız. Operasyonu yapanlar bütün aşamaları hesaplayıp ne yapacaklarını planlamıştır. Geçmişte Erdoğansız bir AK Parti kurmayı düşünenler bunu gerçekleştirememiş ve şimdi bunun zor olduğuna ve yeni bir çözüm gerektiğine karar vermişlerdir. Bunu Erdoğansız bir AK Parti ile çözeceklerini hesaplamış ve bir koalisyon hükümetini düşünmüşlerdir. Zayıflatılmış bir AK Parti ile CHP bu koalisyonu kurabilir. Bu süreç şöyle hazırlanıyor: Bazı milletvekilleri istifa ediyor. Benzer eylemler artırılabilir ve bunun sebepleri güç odaklarınca bilinmektedir. Cemaat mensupları bu olayın gerçekleşmesinde faydalı olabilir. Bu camianın farklılığı neden bugünlerde ortaya çıktı, yani kendileriyle ilgisiz olduğu söylenen olayla iç içe görünmelerinin sebebi nedir?

CHP bu sürece uluslararası büyük güçlerin desteğini sağlamak ya da bu güçlerin tercihi buysa onu desteklediğini belirtmek için görüşmeler yapıyor. Ülkemizde bir politikanın ancak halk tarafından desteklenebileceğini ve bunun seçimlerle gerçekleşebileceği kabul edilmemiş görünüyor. Çünkü seçimler onların kadrolarının çoğunluğu sağlamasına imkan vermeyecektir. Oysa halkı yönlendiren medyanın çoğunluğu bu süreci desteklemektedir.

Önümüzdeki günlerde olaylar bu yönde çoğaltılacaktır. Yapılması gereken teslim olmak değil mücadeleye devamdır ve halka, varılan sonucu kendisinin onaylayacağını anlatmak gerekir.  Bana göre bu bir psikolojik savaştır ve karşı taraf da bu mücadelede tecrübelidir. Bugüne kadar siyasi değişiklik ve darbeleri bazı güç odakları yönlendirmiş ve onlara hizmet edenler maddi ve manevi açıdan mükafatlandırılmış, ülkesine hizmet eden cezalandırılmıştır. Bu yazıyı Erdoğan’ı desteklemek için yazmıyorum. Yaptığım bir politikayı yani ülkemizi güçlü ve etkili kılacak bir politikayı desteklemektir. CHP mahalle kavgası yerine ülkemizi güçlü kılacak politikaları tartışsa ve bu politikalardan birini savunsa şüphesiz onu da desteklerdim.