Yazarlar

Serdar BALİ

Serdar BALİ

sbali@stargazete.com

Havası da iyi ikinci yarıdaki futbolu da

Serdar BALİ tüm yazıları

Maç yorumumdan önce ilk gözlemim şu; Galatasaray Avrupa’da sezon hazırlıklarına rahatlıkla katılacak havayı yapmış ve rakipleri tarafından yadırganmayıp hatta ciddiye alınan bir pozisyon yakalamış. Sahadaki görüntüsüyle galatasaray hiç yabancılık çekmediğini gösteriyor.

Görüntü olarak yakaladığımız Avrupa’yı futbolda yakalamakta zorluk çekiyoruz. Maç Arsenal’in baskısı, Galatasaray’ın baskıya dayanmak için verdiği mücadele ile başladı. İki takımın arasındaki en büyük fark “önde baskı” idi. Arsenal’da bu baskıyı iyi yaptıgı için daha çok top kazanıp tehlike yarattı ilk yarıda. Galatasaray orta saha ve savunmayı kalabalık tutunca(birazda ileri çıkamadıgından) Arsenal baskısına ragmen pozisyon vermediler. Dakikalar ilerledikce Galatasaray hücuma çıkmada da biraz daha cesaretlenince maç zevkli hale geldi.

Ortada geçen maçta walcott’un attıgı orta kaleci Muslera’yı kontrpiyede bırakınca galatasaray 1-0 mağlup duruma düştü.

İkinci yarı Sneijder, Drogba ve Emre Çolak oyuna dahil oldu. Galatasaray da hücumda daha çok gözüktü ve daha iyi oynamaya başladı. Ama Arsenal kendi sahasına çekilip o kadar güzel alan savunması yaptı ki, Galatasaray daha çok topla oynar gözükmesine rağmen gol pozisyonu bulamadı.

Kayseri macerası ceyhuna futbolu adına çok faydalı olmuş. Ağır olmasına rağmen yedeklikten maç oynama sayısını arttırdığı içn sahada duruş yerlerini iyi ayarlamaya başlamış.  Emre her zaman hazırdayım diyor. Drogbsa yine yaptı yapacağını. Cnelsea formasıyla Arsenal’ın belalısı olan Fildişili yıldız, Galatasaray formasıyla da rakibinin ağlarına iki gol bırakıp Emirates Kupası’nın müzeye getirilmesinde başrolü oynadı.

Fatih Terim’e de takımı hakkındaki yorumu yapayım.

Fatih hoca; elindeki kadro ile ligimizde çok fazla zorluk çekmezsin. Ama takımın, Avrupanın orta seviye ve biraz üstü ile aynı ayarda. Biraz şans ve perfonmansla üst turlara çıkılınca elindeki kadro rakiplerinle zor baş eder. Üstlerde hep formda ve şanslı olmak gerekir. Kişisel görüşümde senin gibi iyi ve sevecen bir hocaya sahip olmasıda Galatasaray’a bir artı getirir. Bence durum bu.