Halime Sürek KAHVECİ
Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Hazırlıklar tamam mı?

Bu hafta birçok evde bayram telaşına, okul heyecanı eşlik ediyor. Çocuklar için alınacak bayramlıklara, kitap, kalem, kırtasiye alışverişi de ekleniyor. Birçok marka da bu alışverişleri birleştiren kampanyalarıyla anne babaların hem günlük koşuşturmacasını azaltıyor hem de cüzdanlarını koruyor. Ancak okul hazırlıkları elbette eksik kalem, kitap listelerinin tamamlanmasıyla bitmiyor. Hele de bu yıl okula başlayacaklar için durum çok farklı. Çoğu çocuk ilk kez “kurallı” bir ortamla karşılacak. Daha önce anaokulu ya da kreşe gitmiş olsalar bile ailelerinden ayrılma endişesi yaşamaları da olası. Bu tür kaygıları ortadan kaldırmak için yapılabilecekleri kısaca bir hatırlamaya ne dersiniz? Medicana Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

Uyum süreci en fazla 21 gün

-  Çocuğunuzu duygusal ve psikolojik yönden okula hazırlayın. Başlamadan önce okulu gezdirin ve öğretmenle iletişim kurmasın sağlayın. Eğer isterse öğretmenle vakit geçirmesini sağlayın. Bu, çocuğun güvende hissetmesi açısından oldukça önemlidir.

-  İlk haftalarda biraz stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu ona anlatın. Normalde çocukların uyum süreci üç ile 21 gün arasında değişmektedir. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

-  Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve diş hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikoloğa götürün.

-  Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek saatlerini yeniden planlayın. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri kısıtlamaya çalışın. Yaz aylarında bu süreler artabiliyor. Ancak okullar açılırken bu zaman dilimlerinin azalması gerekiyor.

-  Ders motivasyonunu artırabilecek eğitim malzemeleri tercih edin.

-  Öğrencilik yıllarınızla ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşım onlara öğüt vermekten daha çok işe yarıyor.

- Okulun ilk günü sınıf kapısında çok fazla oyalanmayın. Siz oradan ayrıldıktan sonra kendini iyi hissedecektir. Eve geldiğinde isterse okulda yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşun. Anlatması konusunda zorlamayın, sabırlı olun, kendi istediği zaman anlatmasına izin verin. Çıkışta siz alacaksanız tam vaktinde orada olmaya çalışın.

Sağlık kontrollerine dikkat

Uyarılar ve öneriler böyle... Bizim evdeki duruma gelince, Kerem artık ortaokullu ve Elvan ikinci sınıfta. Bu nedenle biz daha çok sağlık kontrolleri kısmına odaklanıyoruz okullar açılmadan önce. Kızım için de özellikle göz muayenesi önemli. Zaman zaman köşe yazılarımda da anlattığım gibi üçüncü göz sinir felcine bağlı şaşılık ve göz kapağı düşüklüğü var sağ gözünde. Bundan dört yıl önce ameliyat olmuştu. Her şey yolunda gibiydi ama son doktor kontrolünde birazcık can sıkıcı bir durum ortaya çıktı. Göz hareketlerindeki durum ikinci bir ameliyatın yakın olduğunu gösteriyor. Ama çok şükür ki gözlük numarasında çok küçük bir değişiklik olsa bile böylesi bir problemde ‘mucize’ sayılabilecek görme oranında bir azalma yok. İşte buna çok ama çok sevindim!

Şimdiden iyi bayramlar diliyorum...

ANNENİN AJANDASI

Snoopy ile boyama

Çocukların sevgilisi çizgi film karakteri Snoopy, Palladium Ataşehir AVM’ye geliyor! 2 Ekim’e kadar her gün ‘Snoopy ile Boyama Atölyesi’nde küçük misafirler minik Snoopy’ler yapıp onları boyayarak evlerine götürebilecek. Ayrıca, dev Snoopy heykellerini boyayacak olan çocukların bu eserleri AVM koridorlarında sergilenecek.