Halime Kökçe
Halime Kökçe
hkokce@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Helalleşme Nevruz’u

Dün Diyarbakır’da tarihi bir gün yaşandı. Çözüm sürecinin provokasyonlara, sabotajlara dayanıklılığını zaten sonuncusu AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik gerçekleştirilmiş olan saldırılarla sınanmıştı. Dün Diyarbakır’da Nevruz’u kutlamak için toplanan kalabalığın olumlu enerjisi ve Abdullah Öcalan’ın mektubu, çözüm iradesinin ne kadar denenirse denensin bir daha bükülemeyeceğine dair güçlü bir kanaat oluşturdu.

Bir kere alanı dolduran kalabalık öfkesini geride bırakıp gelmişti, duyacaklarına hazırlıklıydı ve oldukça coşkuluydu. Ve herkesin sözü birdi: “Artık yeter”

Öcalan’ın önce Kürtçe sonra Türkçe okunan mektubu çok açık ve net olarak 21 Mart 2013’ü barışın miladı olarak takvime yazdı. Konuşmasındaki vurgular sürece dair hem özgüvenini hem de hassasiyetini ortaya koyması açısından çok önemliydi.

Bence en dikkat çekici olan tam da Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde, Başbakan Erdoğan da çözüm sürecinde Çanakkale ruhuna atıf yapmışken, Öcalan’ın “Çanakkale’de birlikte öldük, Kurtuluş Savaşı’nı birlikte verdik, ilk meclisi birlikte kurduk, bugün bunu yeniden yapabiliriz” mesajı vermesiydi.

Çok önemli bir husus da bu Nevruz’u helalleşme Nevruzu olarak tanımlamasıydı.

Alan çözüm sürecini sonuna kadar desteklediğini alkışlarıyla ortaya koydu. Sürecin aktörlerine, İmralı’da Öcalan ile görüşenlere alanın ilgisi çok yüksekti. Bir de Leyla Zana’ya.

Diyarbakır çözümü kucakladı, Nevruz’u barış bayramı gibi kutladı.