Serdar BALİ
Serdar BALİ
sbali@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Her şeyden önce moral motivasyon

Trabzonspor oyuna 4-1-3-2 düzeniyle, yani açıksız ama pas yüzdesi yüksek futbolcularla başladı. Daha 7. dakikaya girildiğinde bu diziliş meyvesini verdi. Adrian’ın ve Emerson’un golleriyle Trabzonspor 2-0 ne geçti.

Sonra ne oldu? Trabzonspor’un coşkusu yine birden bitti. Bu düzen pas yapma açısından iyi ama, rakip beklerin hücuma katılımı açısından da riskli bir diziliştir. Ve dakikalar ilerledikçe Trabzonspor bunun sancılarını çekti.

Daha çok Akhisarlı Emrah’ın tarafından çok hücum yedi. Ve Adrian, bekleri kovalamaktan hücumdaki etkinliğini kaybetti. İlk yarı skor olarak Trabzonspor’un lehine, ama dengeli bir oyunla sona erdi.

Akhisar mağlup durumda olmasına rağmen, oyun disiplininden kopmadı. Ve ikinci yarının başında golünü attı.

Trabzonspor bu golden sonra bir anda telaş içine girdi. Ve en büyük eksikliği, yani moral kondisyon eksikliği ortaya çıktı. Sapara, Colman, Adrian, Zokora ve Halil altılısı aynı anda birden oyundan düşünce, Şenol Hoca bu eksikliği düzeltmek için epey süre uğraştı. Önce Yasin’i sonra Emre’yi oyuna sokarak dengeyi kurmaya çalıştı. 77. dakikada Adrian’ın attığı golle de takım olarak biraz rahatladılar.

Bu dakikadan sonra, bu kez konuk Akhisarlı futbolcuların morali bozuldu. İkinci yani beraberlik golünü bulmak için düzenli hücumlar geliştiren, en azından geliştirmeye çalışan konuk futbolcular, daha sonra şuursuzca oynamaya başladı. Yine de, Trabzonspor defansının zaaflarından ve bireysel hatalarından, ikinci golü atacak pozisyonları da buldular ama hedeflerine ulaşamadılar.

Hafta içinde yönetim içinde yaşanan karışıklık, takımın aldığı saha neticeleri, Trabzonspor camiasını biraz karıştırmıştı. Ama yönetimin kendi içindeki iç barışı, sahada alınan neticeler, Trabzonspor’u kısa sürede toparlayacaktır.

Gözüken o ki, Trabzonsporlu futbolcuların moral motivasyonlarını düzeltmeleri gerekir. Çünkü oyunlarını, bu moral eksikliği çok etkiliyor.